shamen - 2006-02-25 23:37:43
Szia Zoli1 !
Látom senki nem kapkodja el a választ. Ha kell, tudok igazolást hozni a késésem okáról.
Szóval kezdjük a KRESZ-szel. A járművezetés személyi feltételei. 4.§ (1) bekezdés Járművet az vezethet, aki a jármű vezetésére jogszabályban meghatározott, érvényes vezetői engedéllyel rendelkezik, és a járművezetéstől eltiltva nincs.
A 35/2000. (XI.30.) BM rendelet ( a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról ) rendelkezik a vezetői engedélyekről. 3.§. A vezetői engedély különböző kategóriákba, alkategóriákba és kombinált kategóriákba sorolt járművek vezetésére jogosít, melyeket egy melléklet tartalmaz. Azt hiszem nem kell leírnom, hogy mi tartozik az „A” és a „B” kategóriába.
A 218/1999 ( XII.28.) kormányrendelet ( egyes szabálysértésekről ) az alábbiakat tartalmazza: Engedély nélküli vezetés 47. § (1) Aki vasúti járművet, légi járművet, gépi meghajtású vízi járművet, úszó munkagépet, illetőleg a közúti forgalomban olyan gépi meghajtású járművet vezet, amelynek vezetésére hatósági engedéllyel nem rendelkezik, továbbá aki e járművek vezetését ilyen személynek átengedi, százezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
(2) Azzal szemben, aki a közúti forgalomban vezet gépi meghajtású járművet engedély nélkül, a szabálysértési hatóság járművezetéstől eltiltást alkalmazhat, továbbá a rendőrség helyszíni bírságot szabhat ki.
Mivel ez kiemelt szabálysértés, ezért a pénzbüntetés mellett számítanod kell járművezetéstől eltiltásra is. A fenti összeg a plafon. Természetesen ettől alacsonyabb összeget fognak kiszabni első alkalommal. Hogy mennyit, azt több dolog is befolyásolja. Pl. személyi körülményeid. Van-e munkahelyed, mennyi a jövedelmed, van-e eltartott a családban, hány fő? Továbbá szempont, hogy az elmúlt két évben volt-e már szabálysértésed. Ennyire visszamenőleg néznek utána. Ide csak azok a szabálysértések tartoznak, amelyeket a szabálysértési hatóság bírált el, tehát a helyszíni bírság nem számít.
A szabálysértési hatóság 1 hónaptól 1 év időtartamig tilthat el. Tudni kell, hogy 6 hónapot meghaladó eltiltás esetén utánképzésen kell részt venni. Erről bővebben ebben a topicban a 9. oldal, a #182-es hozzászólásában olvashatsz.
Az, hogy hosszabb ideje van „B” kategóriás vezetői engedélyed „kedvezményre nem jogosít”.
Ja, és a szabálysértési hatóságok ítélkezési gyakorlata is eltérő területi egységenként.
Üdv! Shamen
|