shamen - 2005-11-17 15:05:17
Üdv Mindenkinek!
Látom egy kissé lankad a lelkesedés téma hiányában, ezért folytatom azzal, ami még kimaradt az ismertetésből.
Először a vezetői engedély helyszíni elvétele. Anno a 35/2000.(XI.30.) BM rendelet határozta meg az elvétel eseteit. A 34/2004.(VI.28.) BM rendelet módosította. Rendőri szemmel azt mondom, hogy sajnos. Aki veszi a fáradtságot és megnézi, láthatja, hogy a 7 pontból lefaragtak hármat. Vannak esetek, ami érthetetlen. A régi szerint ittas vezetés szabálysértésénél is elvehette a rendőr a jogsit. Többszöri módosítás után végül ezt a lehetőséget törölték. Viszont megmaradt az a rész, hogy az ittas vezetés szabálysértés elkövetőjét meg kell akadályoznom, hogy a cselekményét tovább folytassa. Hogyan? Kifekszem a kocsija (motorja)elé? A jogsi elvétel valamennyire visszatartó volt.
Na mindegy, a jogalkotók tudják, hogy mit csinálnak.
Bemásolom ide a megmaradt négy pontot.
„(1) A rendőr a vezetői engedélyt a helyszínen elveszi, ha
a) a járművezető azzal gyanúsítható, hogy közúti baleset során maradandó fogyatékosságot, halált, kettőnél több ember halálát vagy halálos tömegszerencsétlenséget okozó [Btk. 187. § (2) bekezdés] bűncselekményt követte el,
b) a jármű vezetője járművezetés ittas vagy bódult állapotban bűncselekmény (Btk. 188. §) elkövetésével gyanúsítható,
c) a járművezető járművezetéstől eltiltás hatálya alatt áll, vagy a közlekedési igazgatási hatóság a vezetési jogosultságának szünetelését jogerősen elrendelte,
d) gyanú van arra, hogy a vezetői engedély hamis, meghamisították vagy azzal más módon visszaéltek.
Nem tudom, hogy a leírtakhoz kell-e magyarázat?
Az a.) pontnál talán a maradandó fogyatékosság helyszíni megállapítása adhat fejtörést. Durva példa, de ha egy balesetnél mondjuk az életben maradt delikvens valamelyik végtagján került egyet egy 20 tonnás teherautó, feltételezhető, hogy az már nem barkácsolható vissza a helyére. Minden más esetben orvosszakértő nyilatkozhat a maradandóságra a vizsgálat során, tehát nem a helyszínen.
b.) pont, ittasság, erről már régebben írtam. A bódult állapot megállapítása orvosi téma. Én csak gyanakodhatok, de a végső szót ő mondja ki.
Az eltiltás hatálya alatti vezetés, amely magyarázatra szorulhat. Szóval valakit a Rendőrhatóság, vagy a Bíróság eltilt a járművezetéstől. Meghatározzák az eltiltás időtartamát …tól-ig. Ha ezen időtartam alatt megfogják a fószert, akkor megvalósította a fentebb említett cselekményt. Na itt jön két variáció. Igaz, hogy a rendőrök mindenhol egy jogszabály alapján dolgoznak, de a helyi sajátosságok miatt a végrehajtás más és más. Szóval megfognak valakit felénk, hogy eltiltás hatálya alatt vezet. Felírkálják a szükséges adatokat és a helyi bíróság ( Bírósági hatáskör. Max. 150.000 Ft píz, és lehet elzárás is. ) felé feljelentést tesznek. A bíróság kiszab valamit a fentiekből, általában nevetséges pénzösszeget. Mármint rendőri szempontból nevetséges. A vicc az, hogy emiatt már további eltiltásnak nincs helye.
A másik variáció, hogy ( jogszerűen ) előállítják a manust a rendőrségre, szabálysértési őrizetbe veszik ( ami max. 72 óra lehet ), majd bíróság elé állítják. Vagyis a szabálysértés észlelésétől a bírság kiszabásáig végig személyes szabadságot korlátozó intézkedés alatt van.
Az „ítélet” ugyanaz ekkor is. A két variáció között az a különbség, hogy pl. nálunk nem megoldható a szabs. őrizet, ugyanis nincs fogdánk. Kb. 50 km-re kellene a legközelebbi rácsig elszállítani, viszont ennek a költsége a cégé, mivel nem lehet a komának felszámolni.
Az eltiltásnak nem feltétele az, hogy rendelkeznie kell vezetői engedéllyel. Azt is el lehet tiltani, akinek sosem volt jogsija.
A d.) pont. A jogsi akkor hamis, ha teljesen fiktív az egész. Ha meghamisították, akkor csak egyes bejegyzéseket változtattak meg. Pl. orvosi érvényesség. A más módon visszaélés, ha pl. más használja a jogsimat.
Ja, még valami az eltiltás hatálya alatti vezetéshez. Vegyük azt az esetet, hogy a komának elveszik a jogsiját és azt követően vezet úgy, ahogy. Ha az eltiltás időtartamának letelte után fogják meg, de még nem ment a papírjáért, akkor már nem eltiltás hatálya alatt vezet. Azt csak a meghatározott időtartamban követheti el. Az időtartamot naptári napban kell érteni, tehát 0-tól 24 óráig.
Erről kb. ennyit.
|