shamen - 2005-11-09 11:28:08
Ahogy megígértem, beszélek a piáról is.
Vezetés közben nem lehet inni, mert kilötyög. Ennyit az élettapasztalatról. Először szeretnék nektek betenni egy cikket, amely az Országos Balesetmegelőzési Bizottság kiadványában jelent meg.
„A KRESZ szerint Magyarországon nem vezethet járművet olyan személy, aki a vezetési képességekre hátrányosan ható szer befolyása alatt áll, illetve szervezetében szeszes ital fogyasztásából származó alkohol található. Természetesen nemcsak szeszes italok, hanem alkoholtartalmú ételek fogyasztása is tilos.
Az Országos Igazságügyi Orvostani Intézet az alkoholos állapot és az alkoholos befolyásoltság orvosszakértői vizsgálatáról és véleményezéséről úgy foglal állást, hogy 0,2 ezrelék véralkohol-koncentrációig az alkoholfogyasztás nem bizonyítható. Ilyen mértékű véralkohol-koncentráció fiziológiásan, a normális emésztési folyamatban is létrejöhet, nem biztos, hogy a vérben lévő alkohol szeszes italtól származik.
A test tömegétől függ
A 0,2 ezrelékes határ gyakorlatilag azt jelenti, hogy a járművezető nem fogyaszthat szeszes italt. Egy ezreléknek nevezzük azt az alkoholkoncentrációt, amikor egy egységnyi alkohol keveredik ezer egységnyi vízhez. A férfiak testsúlyának 70 százaléka, a nők szervezetének 60 százaléka víz, a zsírszövetek nagyobb aránya miatt. Egy példa: ha egy 80 kg testsúlyú férfi rövid idő alatt megiszik 1 korsó sört, az elfogyasztott sör alkoholtartalma 20 gramm. Ez a mennyiség 56 kilónyi vízben oszlik el (80 kg 70 százaléka), s ha az alkoholtartalmat osztjuk a víz tömegével - 20:56 = 0,36 ezrelék - megkapjuk az alkoholkoncentrációt. Ha ugyanezt az alkoholmennyiséget egy 60 kg testsúlyú nő issza meg, akkor az alkoholkoncentráció máris 0,56 ezrelék.
Mivel az alkohol nagyjából egyenletesen oszlik el a szervezet víztartalmú szöveteiben, ezért a vérben ugyanolyan mértékű az alkohol koncentráció, mint a többi testnedvben, így a véralkohol koncentráció mértékét is kiszámíthatjuk. A véralkohol-koncentrációnak azért van kiemelt jelentősége, mert a rendőrség a bizonyítási eljárás során. általában azt vizsgálja meg, hogy a vérben mennyi az alkohol.
Gyakoribb a sávelhagyás
Kanadában gépkocsi-szimulátoron vizsgálták, miképpen befolyásolja a teljesítményt az alacsony véralkohol-koncentráció. A kísérleti személyek először józanul, majd 0,5, végül 0,8 ezrelék véralkohol-koncentráció mellett végezték el a feladatot, amely abból állt, hogy egy 4 sávos autópályán kellett a szélső sávban "haladni" 30 percen keresztül. Az eredmények azt mutatták, hogy már 0,5 ezrelék véralkohol-koncentráció hatására jelentősen romlott a sávtartás pontossága, és nagyobb lett a sávelhagyások száma a józan állapothoz képest.
Egy másik vizsgálat eredménye szerint kialvatlan, fáradt állapotban elfogyasztott egészen kis mennyiségű alkohol megnöveli a járművezetés közbeni elalvás veszélyét. Kialvatlan személyek teljesítményét vizsgálták gépkocsi szimulátoron, majd kis mennyiségű szeszes italt itattak meg velük. Kizárólag azok aludtak el a vizsgálat közben, akik alkoholt fogyasztottak, a kontrollcsoportba tartozók - akik teljesen józanok voltak - viszont nem.
Üres vagy teli gyomorral
Még ugyanaz a személy is különbözőképpen reagálhat ugyanannyi alkoholmennyiségre. A hatás függ például attól, hogy üres vagy teli gyomorra ivott, mennyire fáradt, szed-e éppen nyugtatót vagy fájdalomcsillapítót. A szeszes ital fogyasztása után kialakuló véralkohol-koncentráció mértékét meg lehet becsülni, az alkohol hatását azonban nem!
Profiknak, fiataloknak tilos
Több olyan országban (pl. Ausztria, Görögország, Spanyolország, Szlovénia), ahol a megengedett véralkohol-koncentráció 0,5 ezrelék vagy annál is több, a fiatal, illetve a hivatásos járművezetőknek nem engedik meg az alkoholfogyasztást. Ezzel a döntéshozók tulajdonképpen elismerik, hogy a 0,3-0,5 ezrelék véralkohol-koncentráció már rontja a járművezetés biztonságát. Az Európai Bizottság azt javasolja a tagállamoknak, hogy a járművek vezetői számára a megengedett legnagyobb véralkohol-koncentráció 0,5 ezrelék, vagy ennél alacsonyabb legyen. Csatlakozásunk tehát nem követeli meg a megengedett véralkohol-koncentráció mértékének felemelését. „
Most folytatnám a saját gondolatomat. A cikkben véralkohol-koncentrációról beszélnek csak. Az utóbbi években egyre jobban elterjedt a légalkohol mérő készülék is. Amivel a polgár először találkozik az utcán az is légalkoholmérő készülék. Forgalomban vannak a kis csöves szondák is, melynek neve spiratest. Gondolom ilyet már fújtatok. Ez egy kémiai folyamaton alapuló eljárással mutatja ki az esetleges alkoholt. Esetében az egyszerűség párosul a pontatlansággal is. Van ugyan rajta egy zöld sáv, amely a vétségi érték határát jelezné, de a fenti cikkből kiderül ez nem egy pontos határ, a körülmények nagyban befolyásolják.
Kezdjük azzal, hogy ez csak egy kissé színeződik el. Ez szabálysértési értékű ittasságot jelent. Ilyenkor lehetőség van arra, hogy a helyszínen egy erre rendszeresített jegyzőkönyvet töltsön ki a rendőr. A személyazonosítására szolgáló adatokon kívül az alkoholfogyasztásra vonatkozó nyilatkozat is itt szerepel. Arra azért törekednie kell a rendőrnek, hogy a polgár által bediktált alkoholmennyiség és a szonda által jelzett érték közel azonos legyen, ne legyen nagy eltérés. Nehogy az legyen, hogy egy kis mértékű elszíneződésnél elismer valaki 5 üveg sört, meg két féldecit. Ha ezen a jegyzőkönyvön a járművezető elismeri az alkoholfogyasztás tényét és nem kér véralkohol vizsgálatot, akkor a helyszínen ennyi. A rendőr feljelentést tesz, a szabs. előadó meg elbírálja. A jogsi ekkor még marad.
Az utcán van már a rendőröknél egy másik légalkohol vizsgáló ketyere is. A neve Lion. Ez a műszer kétféle üzemmódban működik. Passzív üzemmódban csak annyit ír ki a fújás után, hogy pozitív, vagy negatív. Ha pozitív, akkor jön a következő az aktív üzemmód. Ebben már értéket is ír a műszer mégpedig „mg/l” mértékegységben.
Akkor most kitérnék a légalkohol mérő műszerekre általában. A helyszínen használt Lion alkoholteszterről már írtam az előbb. Ezen kívül a rendőrségnél két légalkohol mérő készüléket rendszeresítettek. Az „Alcomat”-ot és a „Seres Ethylometert”. Ezek telepített műszerek, rendszerint a Rendőrkapitányságok erre a célra kijelölt helyiségeiben vannak. Ezek már lényegesen pontosabb gépek, mint a Lion, éppen ezért az ezzel mért értéket a bíróságok, mint bizonyítékot elfogadják.
Amennyiben az utcán a Liont 0,1 mg/l, vagy az alatti értékre fújja valaki, akkor az orvosszakértői szempontból nem értékelhető. Nincs szabálysértés. Ha a mért érték 0,11 mg/l és 0,5 mg/l között van, akkor a fentebb leírt módon a helyszínen jegyzőkönyv felvételével és szabs. feljelentéssel rendezhető.
Ha az érték 0,50 mg/l ( pl. 0,51 mg/l ) fölötti, akkor az már vétségi ( bűncselekmény ) szintnek megfelelő. Ha helyszíni fújástól számított 30 percen belül Alcomat, vagy Ethylometeres vizsgálatra van lehetőség, akkor előállítás a kaps-ra. Ha ezen időn belül nem megoldható, akkor automatikusan vérvétel. Az Ethylomeres értékekre is a fenti értékhatárok vonatkoznak.
Akkor jöjjön most a vérvétel:
1./ Az alkoholszondás ellenőrzést, a nyilatkozat megtételét, vagy a jegyzőkönyv aláírását megtagadta.
2./ A mérési eredményt kétségbe vonja és véralkohol vizsgálatot kér.
3./ Az alkoholszonda kifúvására képtelen állapotban van ( tüdőbeteg, erős alkoholos befolyásoltság állapotában áll, stb.)
4./ Szervezetében az ítélő-vagy cselekvőképességre hátrányosan ható szer (pl. gyógyszer, kábító hatású szer) jelenléte valószí
nűsíthető.
5./ Személyi sérüléssel járó baleset részese vagy okozója.
6./ A közúti közlekedéssel kapcsolatos segítségnyújtás elmulasztása, illetve cserbenhagyás bűncselekmények elkövetésével
alaposan gyanúsítható.
Kettős vérvétel. vér- és vizeletvétel. kettős vér- és vizeletvétel
1./ Ráívásra hivatkozás (ha a cselekmény időpontjában vagy az azt követő időpontban italfogyasztás történt. )
2./ A cselekmény elkövetését megelőző egy órán belüli, illetve folyamatos italfogyasztás esetén
3./ Az utolsó, illetve az azt megelőző italfogyasztásra tett vallomás aggályos, ideértve, ha az elkövető semmiféle szeszesital fogyasztást nem ismer el, illetve a jegyzőkönyvet nem írja alá.
4./ Az utolsó, illetve az azt megelőző italfogyasztásra vonatkozó adatok hiányosak vagy teljesen tisztázatlanok.
Ezen belül mindenképpen vér- és vizeletvizsgálatot kell eszközölni:
5./ Ha az italfogyasztás időpontja tisztázatlan.
6./ Az italfogyasztás és a vérvétel között 4 óránál több idő telt el.
A jogsi elvételről, valamint az eltiltást követő utánképzésről majd később írok.
|