shamen - 2005-11-06 20:20:25
Üdv Andris!
Kezdjük az elején. Szabálysértés észlelése esetén a rendőr háromféleképpen szankcionálhat. Ezek a figyelmeztetés, helyszíni bírság és a feljelentés. Azt hiszem első ránézésre is látszik, hogy az első a legenyhébb, az utolsó a legszigorúbb. Tulajdonképpen a rendőr dönti el, hogy a három közül melyiket alkalmazza. DE, a figyelmeztetést nem lehet "lepapírozni", olyan mintha nem is intézkedne a rendőr. Vannak parancsnokok, akik el sem fogadják. Azt mondják az nem intézkedés. Vannak olyan szabálysértések is, amelyeket egyáltalán nem lehet bírságolni, ezekben az esetekben feljelentést kell tenni. Alapesetben a rendőr felajánlja a pógárnak, hogy fizessen bírságot. Ha az intézkedés alá vont ezt valamilyen okból nem fogadja el ( Pl. sokallja az összeget, vagy nem ismeri el a szabs. elkövetését.), akkor dönthet úgy a rendőr, hogy feljelentést tesz. Ez utóbbi esetben a Rendőrkapitányságok Igazgatásrendészeti Osztályán "működő" szabálysértési előadó hoz az ügyben határozatot. Az esetek jelentős részében az itt kiszabott bírságösszeg magasabb, mint amit a rendőr az utcán kiszabhat.
Fontos tudni, hogy a jelenlegi szabályozás szerint a rendőr a helyszínen 500 - 10.000 Ft-ig szabhat ki pénzbírságot. Az alább már említett jogszabályokban meghatározott egyes szabálysértéseknél meghatározott bírságösszeg kiszabására csak a szabálysértési előadó jogosult. A szabálysértési előadó által hozott határozat ellen ( Ha még mindig gondja van vele az állampolgárnak )jogorvoslatnak van helye. Szabs. ügyekben jelenleg még a helyi bíróság a "másodfok".( Ezen változtatni kívánnak ) Általában a polgári peres bírók kapják meg. Ismerve azonban a leterheltségüket csak abban az esetben változtatnak a határozaton, ha abban formai hibát találnak, egyébként helybenhagyják az elsőfokú határozatot.
Itt azért megjegyezném még, hogy ha a szabálysértési előadó által hozott határozatban foglaltak valakire jelentős terhet rónának ( Pl. sok a kiszabott bírságösszeg, vagy a járművezetéstől eltiltás befolyásolná a családi körülményeit. ), akkor lehetőség van kérelmet benyújtani, ahol lehetőség van sírni-ríni. Talán enyhítenek valamit.
Arra most itt nem térnék ki, hogy mi van akkor, ha a rendőr a fentebb leírtnál nagyobb összeget emleget és nem beszél kitöltött csekkről.
Ja, még annyit, ha a helyszínen valaki átveszi a csekket és azt aláírásával igazolja az "ítélet" jogerőre emelkedik. Ebben az esetben csak akkor van lehetőség jogorvoslatra, ha a rendőr törvénytelenül szabta ki a bírságot, egyébként cseszheted.
Egy levegővel ennyi jött ki, ha van még kérdésed, akkor kérdezz. |