shamen - 2008-08-29 02:54:33
Üdv!
Hát, szépen felhalmoztad a szabálysértéseket.
Amit te elkövettél azt úgy nevezik, hogy a „Közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése”. Ennek a max. összege 30.000 Ft. Ebbe ütközik az érvénytelen műszaki érvényességű, biztosítás nélküli jármű vezetése. Valamint az is, hogy nem tartottad magadnál a vezetői engedélyedet. Ha egyébként a jogsival minden rendben van. Tehát érvényes az adott járműkategóriára, nincs lejárva az orvosi, valamint nem vagy eltiltva a járművezetéstől. Ha nincs kategóriád, akkor az már engedély nélküli vezetés szabálysértése, amely 100.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható. Ha el vagy tiltva, az viszont bírósági hatáskör, itt 150.000 Ft a plafon.
Itt megjegyezném, hogy a tulajdonosnak, akié a jármű, annak is lesz még kellemetlensége az ügyből. Ugyanis lejárt műszaki érvényességű, biztosítás nélküli járművet nem lehet kölcsönadni. Ő a büntetést csak egyféle módon tudja (tudná) elkerülni, ha azt mondja, hogy nem adta neked oda a járművet. Akkor viszont ismét te vagy a …..ban, mert akkor a „Jármű önkényes elvétele” bűncselekmény miatt fognak eljárást indítani ellened. ( Ez utóbbinál ha jól tudom, akkor családtagok esetében nyilatkoztatják a tulajdonost, hogy kívánja-e a családtagja megbüntetését. )
A biztosítás hiányára az alábbiak vonatkoznak:
„Érvényes gépjármű-felelősségbiztosítási szerződés nélküli vezetés"
51. § (1) Az az üzembentartó, akinek gépjárműve érvényes kötelező felelősségbiztosítás nélkül vesz részt a közúti forgalomban, százezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
Mint látható itt nem írják azt, hogy ki vezette a járművet. Szóval, ha átadta másnak, akkor is felelős. De csak az üzembentartó, tehát a vezetőt ( Természetesen amennyiben nem ugyanazon személyről van szó. ) nem ezért a szabálysértésért vonják felelősségre.
Amennyiben a tulajdonos, vagy üzembentartó vezeti a lejárt műszaki érvényességű járművet, úgy az „Érvénytelen hatósági engedéllyel vagy jelzéssel való közlekedés” nevű szabálysértés miatt 50.000 Ft-ig lehet bírságolni.
Mivel a szabálysértési hatóság munkájára nincs rálátásom, így nem tudom megmondani, hogy egyazon személy által elkövetett több szabálysértés esetén halmazatban állapítják-e meg a pénzbírságot. Vagyis összeadódnak-e az összegek. ( Erre én is kíváncsi lettem, majd rákérdezek. )
Viszont a Skodry által írt összeget azért soknak tartom.
A pénzbírság minimális összege 1.000 Ft, a maximális 150.000 Ft. Ezt például az eltiltás hatálya alatti vezetéssel lehet kiérdemelni.
Már máskor is írtam, de ismételjünk, szóval első esetben nem fognak max. összeget kiszabni. A pénzbírság megállapításánál több szempontot is figyelembe vesznek, így az általad felsoroltakat is.
Az általad írt „felfüggesztett pénzbírság” kifejezést nem tudom hová tenni. A szabálysértési törvény az eljárás felfüggesztése kifejezést ismeri. Kiszabott pénzbírságot nem lehet felfüggeszteni. Azt vagy befizeti az ember egyben, vagy részletfizetést kér. Esetleg a pénzbírságot megállapító határozatot kifogásolja meg. Ez esetben van lehetőség a határozat módosítására, amely lehet kedvező a terhelt számára is, például, hogy megszüntetik az eljárást, így mentesül a fizetés alól.
Szabálysértési eljárásban 2 évre visszamenően priorálnak, vagyis az azon belül elkövetett szabálysértések esetén szigorúbb az elbírálás.
|