hu
: Főoldal : : Fórumok : : Feliratkozás a levlistára :
2025. január 11. szombat 
Ágota

:: Egy kép ::

:: Címlista belépés ::
email:
pass: 

:: Szavazás ::
Milyen hatással van rád a benzináresés?

Imádkozom, hogy tavaszig kitartson (61)

Már a kád is csurig benzinnel (10)

Eladtam az összes MOL részvényemet (2)

Hosszabb nyári túrákat szervezek (4)

Ez hülyeség, most is 5ezerért tankoltam, mint máskor (33)

Ez egy ilyen év, folyton esik (3)

Ideje kivenni a fojtást! (17)


:: Ajánlott böngésző ::

- Fórumok -
Új hozzászólás

Felhasználó: 
Jelszó: 
Hozzászólás:


peti74 - 2005-04-12 14:42:05

„melegíteni meg hűteni kell mindent” :))
Na akkor egy kicsit részletesebben, legalábbis ahogy én csinálom (így garantáltan nem megy el a szép új főtengely centírozása) :
Kiindulási helyzet : két fél karteröntvény letisztítva, nincs bennük semmi csak a seegergyűrűk (a főtengelycsapágy fészekben a zeeger nyílása a olajgyújtő furat felé néz).
Az összes csapágyat (mindegyik minimum C3-as !) és a főtengelyt is külön nejlonzacsikban fél nappal hamarabb berakom a mélyhűtőbe (-18fok). Összerakás előtt a karterötntvényt beteszem a sütőbe (mert ott egyenletesn melegszik) és felmelegítem legalább 80 fokra, de ha 100 lesz az sem baj (a rácsöppentett vízcsepp már kezd forni rajta). Ezután a kartert a külső oldalára lefektetjük, a főtengelycsapágy fészkébe beteszem az olajfogó tárcsát (elfordulás elleni pontozás a seeger nyílásában van a felfekvés miatt) majd a lehűtött csapágyat egy határozott mozdulattal beleteszem a cspágyfészekbe és nekinyomom az olajfogó tárcsának. Ahogy a hőkülönbség egyenlítődik (5-10 mp) a csapágy máris szorul a fészekben. Ugyanez az eljárás a váltó csapágyaival is (mindig a megfelelő oldalról). A jobb oldali karterbe a lánckerék csapágyberakása előtt fel kell csavarozni a szimeringházat (lehetőle szimmering nélkül, hogy ne süssük meg) azért, hogy az pozicionálja a csapágyat, utána meg le kell csavaozni, hogy az összerakásnál az esetleg kintebb lehessen ütni, ahogy a váltó kívánja.
Ezután a bal oldali kartert vissza kell tenni pár percre melegíteni, hogy a főtengelycsapágy belső gyűrű is forró legyen. Majd a kartert a külső oldalára felfektetem két 10-12 cm-es hasábon (hogy a főtengely csapja elférjen). Utána a hűtött főtengelyt egy határozott mozdulattal (központosan tartva) beleejtem a főtengelycsapágyba koppanásig és kicsit nyomva benttartom. Ahogy a hőkülönbség egyenlítődik (kb fél perc) a főtengelycsap már szorul a csapágyban.
Eddig tart a hideg-meleg eljárás. Utána a bal karter marad az oldalán. Belemegy az olajgyűjtő lemez a váltó fölé, a komplett váltó minden tengellyel és az üresállás rögzítővel együtt és a forgattyústérbe az olajgyűjtő vájat elválasztó tárcsája. A bal oldali karterben biztonságból ki kell venni a hajtott tengely csapágyának seeger gyűrűjét, hogy ha összerakás közben a váltó hajtott tengelye már megszorulna, akkor a bal karterben a csapággyal együtt kintebb lehessen ütni. A lényeg, hogy összehuzatás közben a jobb kartert nem szabad megütni, maximum kicsit kocogtatni a brezostiftek miatt.
Ezután tömítőanyaggal (Elring Curil) bekenem a a bal oldal felületeit aztán felteszem a jobb kartert a főtengely végére. Ezután belemegy egy hosszú végigmenetes csavarszár a főtengely végébe, a szár egyik fele kb 2 cm-en M7, a másik finommenetes M8. A jobb karterre teszek egy merev lapot (5-6 mm-es fémlap vagy egy 15 mm-es fétegelt lemez is jó) aközepén egy lukkal, itt jön ki a csavar. Ezután kap a szár egy nagy alátétet és egy anyát, és elkezdem vele a főtegely csapját behúzatni a csapágy belső gyűrűbe, ezáltal az egész kartert húzom közelebb a bal oldalhoz. A váltót üresben kell hagyni, hogy forgatni lehessen összerakás közben, ezzel ellenőrizve, hogy nem szorul-e. Ha az utolsó néhány mm-nél a váltó megakad, akkor a hajtott tengely végét (nem a kartert !) ütve a hajtott tengelyt beljebb lehet ütni a bal kartebe (az ottani csapággyal együtt). Ha a két karter teljesen összeért (körben kiszorította a felesleges tömítőt) akkor leszedem az összehúzó csavart. Ekkor a főtengelynek szorulásmentesen, könnyedén kell forognia. Ezután beteszem a 14 db tőcsavart (lehetőleg belső kulcsnyiílásúakat) és finomam (nem teljesen) meghúzom őket, annyira, hogy a főtengely - ha kezd is szorulni - még forgatható legyen. Ekkor a csapágyfészek környékét (tehát nem a főtengelyt és nemis a csapágyat, csak a kartert) ütögetve a főtengelycsonk a tehetetlenségtől bemozdul a csapágy belsőgyűrűbe, így megszűnik a szorulás. Utána meg lehet húzni a tőcsavarokat rendesen, és végül a főtengelyt újra szorulásmentesíteni kell. A főtengely azért nem görbül el ennyitől, mert ennyi feszülést általában még kiad a C3-as vagy C4-es csapágyak játéka.
A végén normál helyzetbe állítjuk a blokkot, és a váltót „hézagoljuk”. A hajtott tengely csapágyát (tengelyyel együtt) annyira beütjük, hogy az olajfogó lemezek fölé még a seegert be tudjuk tenni. E beütéskor a hajtott a jobb oldalon kifelé tolhatja a lánckerék alatti csapágyat, ezért nem kell oda a szimeringház. Ha ez megvan, akkor feltesszük a szimeringházat és ha szükséges, akkor annyi hézagoló tárcsát teszünk alá, hogy ha összeraktuk, akkor a hajtott tengely kb. annyit lötyögjön, amennyit a C3-as vagy C4-es csapágyak engednek neki (ez igaz a hajtó tengelyre is). Végül felteszünk egy váltókart és végigpróbáljuk a fokozatokat.
(a gépelési hibákat nem nézzétek)

Peti74
:: Fórumok ::
MZ (49050)
Motoros túra (17987)
Jawa (27120)
Motorszervíz (2867)
Simson (3406)
Izs (611)
police (1763)
Pannónia (6541)
Dnepr (125)
Ural (61)
Átépítés (910)
Csepel (1960)
Junak (318)

:: Keresés ::




www.motoros.hu