Árpád - 2009-03-29 05:26:35
Ez egy érdekes dolog. A leírásokban gyakran írják úgy, hogy feszültség indukálódik a szekunder oldalon. sőt, majdnem mindig így írják. De ez egy elég pongyola megfogalmazás.Ugyanis a fluxus változására az elektronok vándorolni kezdenek a hurokban ami áramot jelent, akár terhelt a trafó, akár terheletlen.
De jelen esetben ez teljesen lényegtelen, ugyanis nem a szekunder oldalról beszélünk, hanem a primer oldalról. Akár áram indukálódik, akár feszültség, a primer oldal a lényeg, hogy ott milyen a fluxus változás, ha a megszakításkor dióda földre viszi a tranzienseket.Ha a fluxus változás akkora, vagy nagyobb mint dióda nélkül, akkor a fluxus változás akár feszültség, akár áram indukálást mondunk, létrehozza azt megfelelően.Vagyis telesen lényegtelen minek nevezzük a kimenő oldali produktumot, ha a létrehozó jelenség (fluxus változás) megfelelő.
Nézzük tehát a primer oldalt:
A fluxus változást a trafó megszünő mágneses tere okozza.Ebben mindhárman egyet értünk. A mágneses tér a trafótól és a tápfeszültségtől függ.Gondolom, ebben is egyet értünk.A fluxus változás a megváltozó tértől és az időtől függ. Ezen se sokat lehet vitatkozni. Tehát eddig beláttuk, hogy adott trafónál, adott tápfesznél a szekunder oldali szikra a primer oldali mágneses oldali tér összeomlási idejétől fog függeni. Azt hogy nem a tranziens feszültség lökés indukálja a szikrát, nehezebb belátni, de be lehet.Legegyszerűbben, ha visszaemléksünk a megszakító nyitási szögének fontosságára. Az azért van, hogy legyen ideje a trafó mágneses terének felépülni. Tehát a sokkal rövidebb idejű tranziensek nem sokat tudnak a mágneses téren változtatni.Ugyanúgy viselkedik a trafó a tranziensre, mint a táp rákapcsolására. Tehetetlensége van.
Marad tehát a tér összeomlásának az ideje.Hosszabb e ha dióda levezeti a tranziens feszültséget földre? Nem. Ha így lenne, a gyújtó kondi kivétele után erőssebb lenne szikra. Ugyanis a trnziensek számára a kondi rövidzár.Erre lehetne mondani, hogy a kondit a tranziensek feltöltik, és ez okozza, hogy erőssebb a szikra, ha bent van a körben. De ha a tranziens fel tudná tölteni a kondit, a kondi feszültsége ki tudna alakítani mágneses teret, akkor nem lenne szükség zárási szögre, azaz arra, hogy X időt(amely nagyságrendekkel nagyobb mint a tranziens idő) hagyjunk a trafónak a mágneses tér építésre megszakítások közőtt.
Azaz bár hosszadalmasan, de beláttuk, hogy a trafó shotkyzása tápra, földre nem ronthat a szikrán, akár feszültséget, akár áramot emlegetünk. |