:: Szavazás ::
Milyen hatással van rád a benzináresés?
|
- Fórumok -
Tuning, fejlesztés - új hozzászólás Összesen: 50 oldal
Számolgattam kicsit!
A TMR1 léptetése milyen mértékben történik? A külső órajel negyedével vagy a külső órajellel?
Eddig amit számoltam:
20MHz-es kristály esetén 20000000/4=5000000 tehát másodpercenként 5000000-val lépteti a számlálót. Ennek a periódusideje 1/5000000=0,0000002s
pl 8000-es fordulatnál az jön ki hogy: 8000/60=133 ebből következik hogy 1/133=0,0075
Megnézem ez idő alatt meddig számol el a számláló: 0,0075/0,0000002=37500 ami már nem jó mert a legnagyobb érték esetén ami 16-1bit ami 15bit és ez 32767 es értéknek felel meg. Ez az érték aminél még nem kell a felső 8. bit.
Előosztás nélkül számoltam ezeket. De nem tudom pontosan hogy a TMR1 az órajel negyedével léptet e vagy magával az órajel sebességével. És egyértelmű választ nem láttam a neten erre!
Miért, a pc-m is egész jól elmüxik, a pascal progik is rajta, pedig még bele sem olvastam, milyen regiszterek , stbk vannak egy P4 prociban.:) Ez a jó a fordítókban. többé kevésbé használhatók, még se kell lemenni gépi programozási szintre.Amit már megírt más, nehogy már én is megcsináljam.:) A lustaság mindig célravezetőbb, mint a felelőtlen lelkesedés.:)))))
Valójában sokkal egyszerűbb mint a régebbi procik.
Ezért is nem probléma az assambly...az meg nem biztos hogy fog is működni ah nem tudod pontosan hogyan működik :D
Mondjuk én nem vonnám össze a különböző funkciókat egy nagy prociba.
Inkább 3 kicsi olcsó, egyszerű.
A multitaszk programozás, főleg ha nem csak 1 pontos időzítés is van benne nem nekem való feladat. A fordulatszám mérő és a gyújtás is igényli a pontosságot és ha ütközés lép fel akkor valamelyik hibázni fog.
Amatőr :DDD
Én már azt is kitaláltam hogy tudja saját magát folyamatosan az optimális paraméterekhez programozni a gyújtás :D
De ez túl bonyolult, és nagyon nincs kedvem elmagyarázni :)
Leg egyszerűbben egy kopogás jelző szenzorral lehetne megoldani.
Nagyon lassan növelni kell az előgyújtás értékét és amikor elkezd kopogni akkor visszavesz.
Nem beszélsz hülyeséget, de ha beszénél sem probléma, én sem úgy tanultam meg hogy kapásból mindent tudtam.
Ahogy írod. Lehet csökkenteni a használt memória méretét, legfeljebb az időzítéseket kell úgy kiszámolnod hogy a felső maradék 1 bitet ne használja üzem szerűen.
DE javaslom a 12f683-as PIC-et.
Ez mindent tud ami neked kell és olcsó is. Én mostanában mindent erre fejlesztek.
Viszont felhívnám a figyelmedet, hogy a 8bit felső értéke valóban 255, de 256 címet tudsz meghatározni mivel a 0 is szám.
Hajrá Árpi ! ;)
üdv.: Kiri
A pic dolgot most kezdtem el igazából. De rutinos probléma kikerülő vagyok.:) A feladatokat csak akkor oldom meg, ha nem találok valami kerülő utat. Jelen esetben arra gondoltam, hogy a számos segéd dolog valamelyikét használom. Legvalószínűbb, hogy a mikoropascalt használok majd. De van még mikrobasic, mikroc is. C-re létezik ezen kívül számtalan fordító, ami picre íródott, de a C-t ha lehet kihagyom. Ezek segítségével nem kell sokat foglalkoznom a regiszterekkel. Plusszban van pár minta progi, előre megírt unit, procedura amit hozzá tudok fűzni átalíkítva a pascal progimhoz. Akár ASM-et is, ha nem tudom kikerülni.Szóval csak akkor kell belemennem a pic lelkivilágába, ha nem találok rá mikropascal cuccot. Lehet, hogy nem fogom elég pontosan tudni mit is csinál a picem, de csinálni fogja.:))
Amúgy annak idején, kezdő koromban sokat programozgattam különféle procikat, a picek sem lehetnek sokkal durvábbak.Persze azóta öregedtem egy picit, nem fog már annyira az agyam, de csak megy majd valahogy.:)
Így van, nagyon drága a 16F877-es.
Majden eltaláltad milyen kilóméteróra meghajtás van a simsonomon. Magnómotor van spirál heylett. Lent a lánckeréknél van egy walkman motor ami méri a kerék fordulatot és egy ugyanilyen walkman motor van fent a nagy magnómotor mellett ékszíjcsatolással az pedig méri az óra fordulatát. Van egy műveletierősítős áramkör ami szabályozza a magnómotor fordulatát a lánckerékfordulat függvényében. Erre azért volt szükség mert Cagiva Elephan műszerfal van a somsonomon :D
Valóban jobb a 18as PIC de még a 16os programozásával is hadilábon állok sajnos. Riasztóhoz sem tudnám merírni a progit egyellőre : (
Ha topon leszek majd a programozásban akkor tuti megcsinálom majd a simsont vagy addigra már lehet hogy ETZ-t olyanra hogy egyetlen PIC vezérlejen mindent.
A 16f877ben valóban van usart, van lehetőség az áramkörön belüli 5 voltos programozásra is, de 1314 forint. amit kinéztem picet, a 18f2550 csak 892 huf. :) Plussz mind a kettőnél áfa.Ugyanannyi lábuk van. Egyik tudását se tudom teljesen kihasználni.:)
Amúgy a helyedben elgondolkodnék azon, hogy ha a nagyot választod, egy füst alatt megvan a riasztó, a gyújtásszabályzás, sőt szerintem belefér még a kilométeróra, fordulat mérő vezérlése, ha léptetőmotorosat szeretnél a spirál helyett.Szóval három az egyben, mint a kávéporoknál.:)
Jut eszembe egy poén, amit tavasszal sütött el motoros társ amikor panaszkodtunk a porra: Ez csak instant sár.
Amúgy nekem majd mindegy, milyen piccel kezdek a dologhoz.Semmilyen nincs ithon, meg kell rendelnem, mert ebben az időben már nem motorozok, a BKV pedig felejtős.Nincs sok pénzem, de hétszáz forint különbség nem éri meg, hogy a kicsit vegyem, aztán szívjam esetleg a fogam, vagy megint rendelnem keljen.. A nagy nagyobb, de azért nem lesz tragikusan nagyobb a kész cucc. Max 2-3 négyzetcenti lehet a különbség.Majd megy a cucc hátra a doboz és a csomitartó alá, van ott még hely bőven.
Látom te már nem ma kezdted. :)
Profi az elgondolásod. De nekem nagyon jó lenne most a 16F628-al mert van belőle egy itthon ás tudnám tesztelni élesben.
Feleslegesen nem akarok venni 16F877-est mert ha mégsem jön össze akkor van egy fölösleges 877esem. Amúgy a 877-ben is van USART.
He he. Én ezért fogom a riasztó progit mikropaskállal csinálni.:) Semmi címzési gond, semmi regiszter manipulálás.Legfeljebb néha, végszükségben.:)
A riasztóhoz lábra, kapacitásra bőven elég lenne a 8 lábú pic.Viszont jó lenne ha lenne a picen haedveres usart(RS232höz) Az viszont csak 18fxxxnek van, ha jól látom.Azokat viszont lehet programozni nemcsak az áramkörben, hanem működés közben is. Tehát marad egy csomó használatlan láb, memória. Azt hiszem mégis csinálok előgyújtás vezérlést is, elfél a riasztó mellé a picbe. Ráadásul menet közben tudom majd változtatni az éppen aktuális fordulaton az előgyújtás értéket, mivel ugyebár programozható futás közben.Tehát két lábra meg egy növelő és egy csökkentő kapcsoló. Ezeket a gázmarkolat mellett helyezem el mint egy index kapcsolót.Ha növelni akarok, katt fölfelé, ha csökkenteni lefelé. Nem kell kiszedni a jószágot és laptoppal, vagy számítogéppel macerálni.:)Legalábbis egyenlőre így álmodtam meg.:)
Megnéztem excellben amit mondtál és valóban nagyon nem lineáris görbe jött ki! Elkezdtem átírni a progit 628-ra.
A 16F628 EEPROM kapacitása 128 bájt a 16F877-nek pedig 256bájt. Így bajban vagyok a címzéssel mert a TMR1 felső 8bitje ugye 255 címet tud, de a 628 EEPROM-ja 128 címmel dolgozik. (ha jól vettem ki az adatlapból) meglehet csináli hogy a TMR1H ból csak 7bitet használok? Lehet most nagy hülyeséget kérdeztem. Előre is bocsi!
Nem jól érted, mert nem tudsz elszakadni a konvenciális mértékegységektől és az ebből eredő aspektustól.
Időt mérsz, azt az időt amennyi idő alatt 1 fordulatot megtesz a főtengely.
Az idő mérése a belső számláló ciklusaival történik, ennek a legkisebb időegysége egy is oszthatatlan, tehát ehhez kell viszonyítani mindent. Nem lehet osztani ezért nem számoljuk át megszokott mértékegységekből mert az nem jól használja ki a proci képességeit.
Egy példa:
Kiinduló adatok:
fordulat szélső értékei:
rpm 1:8000/1min=133/1s=1/0.0075s
rpm 2:400/1min=6.6/1s=1/0.15s
És itt a lényeg a vége mivel az egy fordulat alatt eltelt időt mérhetjük kizárólag. Minden mást csak számíthatnánk. DE céljainkra ez az adat meg is felel, mivel minden egyes fordulatot egyedileg azonosít, tehát alkalmas arra, hogy meghatározza a memoria rekeszt ami egy adott fordulathoz tartozik. DE nem ilyen lináris hiszen belátható hogy a fordulatszám és a fordulati idő 1/x szerinti összefüggésben van egymással.
Persze ezt így szöveg alapján lehet hogy nehéz felfogni. Én is csak azért értem mert én magyarázom :)
Ezért hogy te is megértsed Házi Feladat:
írj egy függvényt, aminek a vízszintes tengelyén a fordulati időt ábrázolod 0sec és 1sec között század másodpercenként, a függőleges tengelyen a fordulatszámot a fordulati időből átszámolva.
Nem fogom ellenőrizni :) de segít a megértésben.
Én Excelben szoktam ezeket a függvényeket megnézni, de akár négyzetrácsos papiron is megrajzolhatod ceruzával.
Tehát a TMR számláló időalapját úgy kell megválasztani hogy a felső 8bitnek esélye legyen végigszámolni a két szélsőérték között.
Ja és a szélső értékeket is érdemes inkább a proci adotságaihoz igazítani ami közelít a kívánt értékekhez.
Persze hogy át lehet írni.
Szükség van egy INT lábra, egy 16bites számlálóra aminek viszonylag szabadon meghatározhatod a számlálási frekvenciát, meg a többi amit írtál ezek mindegyik PIC-ben benne vannak tudomásom szerint.
Tudtommal mindig a 04-es címre mutat a megszakítás vektor PIC esetében, de ezt az adatlap tartalamzza.
Most tényleg akció van, mint általában karácsonykor és húsvétkor:
http://www.roxel.hu/html/hasznos_infok.html
üdv, szr
ps. Sunbim: májusban, amikor Te vetted, nem volt akció :)
Tehát akkor az eepromban 255db értéknek kell szerepelni. Pl MZ ETZ 250 nél a fordulatot 8000ig akarom engedni akkor 8000/255=31,37fordulat/perc beosztással növekednek az értékek. Persze ha 0 fordulatról kezdeném. De már a rúgás fordulatszáma is kb 300-400/perc közötti érték. Na lássuk jól értem e amiket eddig írtál. A fordulatszámmal amit a TMR1 mér meghatározunk egy eeprom címet mely címen a fordulathoz tartozó érték szerepel, az az érték ami bekerül a szorzó műveletbe és a szorzás utáni eredménnyel késlelteti az előgyújtást. Bár nem tudom hogyan. Nem egy szokványos DELAY szubrutin az biztos :) Megnéztem a 16F877 és 16F628 felépítését. Ha minden igaz akkor átírható a program 16F628-ra ugye? Csak a memória helyeket kell átírni max és a mexakítást ha a 628-nál nem a 04 es címre mutat a mexakításvektor. Jól gondolom?
dede, kell az eprom, abba írod be az előgyújtáshoz szükséges késleltetések értéket.
Csak azt mondtam, hogy ami értékeket én beírtam az csak a tesztelés miatt vannak benne, gyújtáshoz biztosan nem jó.
Úgy fogd fel mint egy sima két tengelyü függvényt. A memoria cím van a vízszintes idő tengelyen ami a főtengely fordulati ideje. A függőleges beosztás pedig a memoria tartalma, az az idő amivel késleltetni kell az indító jelhez képest.
A késleltetési időt pedig neked kell kiszámolni és beírni az EEPROMba, úgy veszed a fordulati időt, vagyis a memoriarekesz címét, osztod 360-al és szorzod az adott fordulaton kívánt előgyújtási szöggel.
A fordulatszám megfelelőséget ki tudod számolni a a TMR1 órajeléből, de ez legfeljebb saját magadnak a könnyebb áttekinthetőség miatt van szükség.
amit csináltam egy léptető motor vezérlés, de az is egyszerűbb.
Á, azóta megjött az eszem és nem fogok bele ilyen nagy feladatba :)
Ez volt a csúcspont.
Meg ez inkább hobbi, nem munka, bár tény hogy a munkámban is tudom hasznosítani ezeket a tapasztalatokat.
Legutoljára ami
Még egy kérdés!
Azt írtad az EEPROM csak a szimulációhoz kellett. Ezek szerint akkor nincs is szükség arra a részre? Nem kell EEPROM címet meghatározni? Elég a szorzás?
Sok hasznos információval szolgáltál!
Szerintem nagyon furfangos programot írtál! Képzelem most milyen durvákat írhatsz. Remélem leszek egyszer ilyen szinten a PIC programozással.
Köszi a magyarázást!
A MULC változót a szorzáshoz használtam.
Berakom a MULC-be és a MULI-be a két számot, meghívom a szorzás szubrutint ami kiszámolja. (még jó hogy azt mondtam nem használok szorzást :) Az eredmény pedig a PRO és PRO+1 címen jelenik meg.
Valójában nem tudom miért rakom oda, ha tényleg nincs használva :)
Valószínűleg eredetileg 16bittel akartam használni. Vagy volt olyan változat is amikor a két érték közötti különbséget osztottam az alsó nyolc bittel. Ezzel interpoláltam a táblázatban lévő értékeket, ezzel elvileg kvázi 16 bites volt a dolog. Erre azért volt szükség, mert 16bites táblázat asszem nem fért volna az EEPROM-ba.
Igen, lehet hogy ez a változat volt a végleges. Néz el nekem rég volt már.
Igen ahogy mondod, a BASE az az általam használt műveleti memória kezdőcíme.
A többi a változók ehhez viszonyított helye, és csak azért decimális mert így kényelmesebb volt számomra.
Végülis a változókra is azért van szükség, mert kényelmesebb velük dolgozni mint ha közvetlen memoria címet írnék, ráadásul ha át akarom szervezni a memóriát akkor csak az elején az értékadásnál kell átírni, a programban a változók maradnak ugyan azon a néven.
A TMR1 felső 8bitjét használva 256címet tud meghatározni. Ezek mindegyikébe be kell írni az adott fordulati időhöz tartozó késleltetési értéket. Ha valamelyiket kihagyod akkor valószínüleg ott nem fog gyújtani, mivel 0 értéket már az indítás pillanatában átlépi.
Tehát lesz egy fordulatszám ahol kimarad a gyújtás, vagyis soha nem fog ennél magasabb fordulatot elérni...hopp, ez tiltásra is jó.
Na szóval így már kezdem érteni.
MOVF TMR1H val beteszed az akkuba a számláló által nyert címet.
BANKSEL EEADR itt kiválasztod az EEPROM címregiszterét.
MOVWF EEADR és ezzel meghatározod a címet. De ha csak a felső 8bittel címzel akkor az alsót miért teszed a MULC nevű memóriahelyre? Ezekben az EQU-val történő elnevezésekben a decimális számok mit akarnak jelenteni? BASE 'H70' gondolom az a cím ahonnan elkezdi kiosztani a neveket amiket adsz. A decimális számok az ettől való távolságot jelentik? A TMR1 szinte bármilyen címet meghatározhat. És ha olyat határoz meg ahol nincs semmi?
Mellesleg amit írtál hogy átszámolni valós fordulatszám értékre elég macerás mivel úgy kell kezdeni hogy 1/x ami az egész 8bites számokkal dolgozó PIC esetében elég problémás, ezért nem is erölködtem a problémán.
De alapvetően az osztás sem egyszerű 8bites alapon.
Ha ilyet kell csinálni én mindig úgy intézem a dolgot hogy csak a kettő hatványaival kelljen osztani, szorozni mert azt egyszerűen meg lehet valósítani a bitforgatás paranccsal.
Persze vannak már nagyon jó szubrutinok ezekre a feladatokra, de ha tehetem mellőzöm őket.
Az MZ fórumról jöttünk át ide a témával szóval ha valakit érdekel az előzmény ott keresse.
Szóval fordulatszám mérése PIC-el:
Igen, úgy csálom ahogy mondod. Egy számlálót indítok el a jeladóval, le nem állítom csak nullázom a következő jelre, mivel minden fordulatnál szükég van erre az adatra.
Így a számlálót nem befolyásolja a program futása mégis pontos fordulati idő értéket kapok.
Átszámításra nincs szükség, mivel nem kijelezni akarom a fordulatszámot.
A periódus idő, pontosan meghatározza a forgás sebességét, tehát ezzel az adattal számolok tovább.
Sőt 8bites számláló bőven elég (én 16bitesnek használtam a felső 8 bitjét), ez 256 értéket vehet fel.
Az időzítővel mért idő értékkel indirekt címzéssel kiolvasom a memória meghatározott részét, amiben a gyújtás térkép van. Ezzel az értékkel elindítok egy másik időzítőt, vagy ha spórolni kell, akkor a fordulati idő mérőre beállítok egy komparátort és ha eléri a memóriából kivett értéket a számláló akkor adja a vezérlést a gyújtásnak.
Már nem emlékszem pontosan hogy valósítottam meg a programot, de alapvetően így működött.
Lényegében ugyan az a működése mint amit átküldtél nekem.
Ha van elég memória akkor lehet 16bites címzést is használni, nyilván így pontosabb lesz az egész, de mivel gyakorlatban nem próbáltam ezért nem tudom mekkora pontosság szükséges.
Hello!
Na azt szeretném kérdezni, hogyha 300-as hengerem van(Bambi által) akkor mekkora lehet a préstér?
Csakmert hengertalptömítést műszaki rajzlapból vágtam ki, nem vastag papír. A hengerfej alatt sörös dobozból kivágott alátét van(0,2-3mm). Ha bedugok forrasztóónt a gyertya nyíláson akkor azt tapasztalom, hogy a kipufogónál még hozzáért de a szívó oldalon nem. Azt szeretném megkérdezni, hogy mi van, ha kiszedem a hengerfej tömítést? Mekkora minimális préstér jó még, ha nem akarom, hogy kopogjon! (egyébként miről ismerni meg a kopogást? tudom, hogy más a hangja, de mire kell olyankor számítani és mit lehet tenni?)
Lehet ettől(mármint a nagy préstértől), hogy 5000km- alatt a nem lett semmi gondom az utángyártott szimpla blokktartóval?
Illetve kicsit másfelé kanyarodva; amikor raktuk bele a dugattyút akkor azt láttuk, hogy a hajtókar alján a sonkánál nem volt olyan bronzgyűrű, a hatókar felső részénél meg újra volt perselyezve ezenkívül derékszögelésnél állandóan túldeformálódott. Namost ezek csak az előző szerelők kreténségéből ilyen, vagypedig direkt, szóval kell félnem, hogy gondja lesz? Vagy hajtsam így amíg megy?
Húha kicsit sok kérdésem van, de remélem nem gond!
Üdv Tamás
ui:251-esről van szó, 250-es hengerrel
16db ezres volt az akciós ára.
Mennyiért megy most az IGC60?
Ok értem! Valószinüleg nem vettem észre az irás "eredetijét,,. De most láttam 1 jó kis elektronikus gyújtás irásod. De azt hiszem azt nem piszkálom, bevált a gyári áramkör ;) . Egyenlőre én is még csak próbálkozok a pic beüzemelésével. Üdv.: Kiri
:)) Mielőtt azt hiszitek valaki plagizált, lapozz vissza. Gyakorlatilag a Szocimotoros legelső cikke volt amit HyGy-vel írtam. Pool és Szrnka György 3 évvel később írta. De ő sem tőlem vette. Egymástól függetlenül találtuk ki a dolgot (végülis magától értetődő megoldás). Csak később konzultáltunk egymással. Persze ő ügyesebb volt, mert ő meg is csinálta, engem annyira nem érdekelt a dolog.
Én ugyanezt a cikket "Pool,, tollából olvastam, de a szakmai háttér és a ,,kütyü" fejlesztése és gyártása az Szrnka Györgyhöz fűződik. Voltam Györgynél, vettem is tőle 1db IGC60 vezérlőt az ETZ-mbe. Ha kell György telefonszáma irj a sunbim@freemail.hu-ra. üdv.: Kiri
Sziasztok!
Tudja valaki hogyan lehet felvenni a kapcsolatot Kéri Lászlóval? A tunning fejlesztés című rovatban publikált egy pic-es előgyújtás szabályzót és azzal kapcsolatban szeretnék tőle kérdezni.
Egyenlőre illegálisan lesz hajtva a gép, tehát 10 percnél tovább nem igen lesz használva, és az is csak nappal.de ha tényleg nem fog működni a dolog akkor majd próbálkozom ledekkel.A tükrös 30 éves gumikkal a hidegben amúgy sem biztonságos közlekedni.
Hát, ha a világításról derül ki a gyakorlatban hogy nem volt jó, az elég fájdalmas felismerés lesz. De legalább azt ted meg, ha csak 10 wat jut a féklámpára, hogy ledeket használj. A 10 wattos izzós féklámpát akár ne is használj. Annak semmi hatása nincs, gyakorlatilag láthatatlan.
hm ez nem is roszmegoldás, de úgy néz ki, hogy a riga gyújtás elbír egy 35/35w-os halogén égőt.Tehát lesz világítás,viszont a féklámpa csak 10w-os lesz:(. Különben a gyakorlatban kiderül majd úgyis ha valami nem jó, de azért kösz a felvílágosítást.
A hal a gyújtást vezérli. Akármilyen gyújtásnál kiválthatja a megszakítót. Tulajdonképpen felfogható mágneskapcsolóként. Csak nincs benne mozgó, kopó alkatrész. Az icben a mágneses teret érzékeli az elektronika, ha megfelelő irányú mágneses térbe kerül, a kimenetét lezárja földre.Ezt utána úgy lehet felhasználni, ahogy akarjuk, attól függ mibe kel, ETZ, babetta, simó, cdi gyújtás. A hal csak a főtengely megfelelő pozicióját jelzi.
Ami a másik része a gyújtásnak, az az elektronika. Akumlátoros gyújtás esetén az elektronika áll egy kis és egy teljesítmény fetből. A bemenő jel függvényében hol vezet a nagyfet a végén, hol nem. Azaz a nagy fet szakítja meg az áramkört a trafónál. A hal vezérli a feteket, mikor szakítsanak. Azért fetek és nem tranzisztor, mert a tranzisztoron 1.8 volt veszteség van, a feten csak pár tized volt. De mind a kettőre jellemző, hogy a megszakítás gyorsabban történik meg mint a mechanikius megszakítónál, így az indukált feszültség a gyújtótrafón nagyobb. azaz alacsonyabb aku fesznél is ad még szikrát.Illetve ha tologatja az ember a motort, már kissebb sebességű tolásnál is megvan a szikra. Kissé(kissé nagyon) leegyszerűsítve a dologot, így müxik.
Mégegyszer: Az elketronikus 2000 forintért feltehető a dinamóra. Akkor már értelemszerűen sem a kondi, sem a megszakító nem megy többé tönkre, mivel fent sincsenek már.:) Az elektronikus fesszab szintén kifizethető valami, akkor többé az ellenállás sem okoz bajt. Az aksit, ha savasat használunk, valóban kezelni kell, pár évente pedig kicserélni.De ha hirtelen megy tönkre, az se jelenti, hogy az út szélén maradtunk. Pár méter futás a motor mellet, aztán rá a motorra, kuplung ki. Már töfög is. Az ETZvel már rosszabb a helyzet.Annál valóban meg kell várni aksi hiba esetén hogy jöjjön egy segíteni tudó ember egy kis bikázásra. De meglehetőssen ritka a totál zárlatos aksi, a szakadt talán még ritkább annyira ritka, hogy én még nem láttam olyant, ismerőseim sem számoltak be ilyenről. Ami inkább előfordulhat egy aksinál, az az egy cella zárlata. Ilyenkor az aksi 11 volt körüli feszültséget ad le teljes feltöltöttségnél, de még gyengébb töltésnél is szokott maradni rajta 10 volt. Fetes gyújtás már alig 8 voltnál elindul, ha a keverék nincs túl szarra állítva. Persze 12 voltos gyújtó trafó esetén. TSnél 4 voltnál már komoly esély van az indulásra vele.
Szóval dinamó, generátor maradjon, a gyújtás cserélhető. Max a dinamót át lehet tekertetni 12 voltosra. A menetszám kétszeres lesz, az új vezeték átmérője gyök ketted része a réginek. Ennyi.Ha valaki türelmes, maga is áttekercselheti a dinamót.Persze bizonyos dolgokat betartva.
A gyenge világítás elfogadhatatlan. A babetta le van az olyan utakról tiltva álltalában, ahol a megengedett max sebesség több mint 50, de biztosan az autóutakról, pályákról. Ha százzal, vagy még többel menő autók között megyünk alig látható hátsó lámpával, fel fognak minket taszajtani, mert mire meglátnak minket, már tulhaladotttá válunk.. Az is nyaktöréshez vezethet, ha csak annyira látjuk az utat magunk előtt százzal menve, mint a babettánál 34-40-nél.
ezt a "hal" jeladót ezt elmagyarázhatnád mert nem pontosan értem?sőt sehogysem értem.ez megszünteti az aksitól való függését a motornak?
végülis ez nem gányolás simán vissza lehet alakítani gyárira, de én sokat szívtam a gyújtással nincs kedvem a nagyyal is végig csinálni.ezt csak egyszer beállítom és ott van többet hozzá se kell nyúlni. és azért egy dinamón 100szor annyi dolog elromolhat(ellenállás tekercs kondenzátor megszakító) meg függ az aksitól.pl az hogy 1500nál is halványan pislákol a töltés jelző az nem túl jó, pláne városban lámpánál.viszont ezt a zaj szűrést nem nagyon értem.ilyen probléma még nem volt.
Én is azt írtam, hogy a gyújtást le lehet cserélni elektronikusra.Az valóban jobb. De! Egy használható dinamot ezért nem kell lecserélni egy sokkal gyatrább megoldásra. Elég a megszakító helyett elektronikussat feltenni.Mint írtam, olcsó, megbízhatóbb mint a Babettáé.Az általam sűrűn ajánlgatott fetes gyújtás kb annyiba kerül, mint egy megszakító, illetve max kettő, ha nem szerzel olcsóbb halt.Kétezer forintért(rosszabb esetben) Nem érdemes gányolni a motort.És még egyszer: A hal jeledő összehasonlíthatatlanul zavarvédetteb, mint az induktív.
csak a világitó tekercsről beszéltem nem a gyújtóról azzal semmi baj.de én akkor is jobban bízok az elektronikusba. mert általában az eredeti megszakítóval ami ddr-es azzal nincs is semmi baj. viszont az utángyártott az nagyon szar, hamar elállítódik. meg azt be kell ismernem hogy koromnál fogva biztos nem úgy fogom használni mint te kedves Árpád és ezt nem sértésnek szánom. szerintem sokszor meg lesz neki húzva a bajsza és szerintem a gyári gyujtás nem viseli jól a magas fordulatot.szerintem
Csak akkor kell állandóan állítani a megszakítós gyújtást,ha valami baj van a motorral.Én évenént egyszer ellenőrzöm ,és akkor sincs nagyon elálítódva.
Vigyázzunk ezzel a 12 voltos Babetta gyújtó trafóval! Lehet, hogy létezi ilyen, de én speciel kizárólag 4 voltosokkal találkoztam, ami még a 6 voltosnál is nehezebben beszerezhető, ugyanis kizárólag a Babettán van ilyen.
A gyenge fényerő pedig nem probléma, hanem egyenesen tragédia. Az egy dolog, hogy nem lát az ember, de nem is látják. Persze ezt meg lehet oldani ledekkel, de csak házilag készült cucokkal.A Babetta gyújtó jelét, már amelyikét, induktív jeleadó szolgáltatja, ami zavar érzékeny, instabil, stb. Tehát csak végszükségben szabad használni. Viszont a 6 voltos MZ dinamó elég használható. Elektonikus gyújtás fillérekből fel lehet rá tenni. Ha valakit zavar a 6 voltos rendszer, az áttekertetheti a dinamót 12 voltra. Ja, a TS-t egyébbként aksi nélkül is be lehet indítani, egész pici tolás elég neki, még nekem is sikerült már párszor betolnom majd felpattannom rá.
Ami jól műxik, azt hagyjuk a helyén. Ilyen pl a TS dinamó.Szerintem, nekem, ismerőseimnek még nem volt vele rossz tapasztalata. Persze az ETZ generátora jobb, de az meg ugyse megy be a TS-be.
valóban azt el kell ismernem hogy az etz gyújtása jobb mert 12v-os sokkal megbizhatóbb a töltése, szinte alapjáraton is van neki elég. ellentétben a 60w-os dinamójéval szemben. viszont azt belehet tolni akkor is ha nincs benne akkumulátor.viszont az elektronikus meg nem függ az aksitól ezért jobb. végülis ki hogy érzi. különben gondolkodtam egy etz gyújtásán is csak nem tudtam olcsón szerezni ez meg úgy is itt van "lomnak".
jah nem vagyok mágus gyújtások terén:):):) csak alapvetően lusta vagyok és unom a kists-en is a gyújtás állítást. am az egész apa ötlete volt mikor a pereggyet vette.
na megmagyarázom először is hogy miért kell rá elektronikus gyújtás: mert nem romlik el rajta csak max a elektronika.ezt pedig lehet venni sokkal egyszerűbb egy ilyet bettenni az ülés alá mint folyamatosan állítgatni a megszakítót. másik hogy egy babetta gyújtáshoz lehet kapni 12v-os tekercseket ami egy 6v-os Mz-nél nem utolsó.bár én nem babetta gyújtást rakok az enyémre hanem riga deltáját.nem tudom hallott e már róla valaki az a lényege hogy pofon egyszerű az egész olyan mint a babettájé csak kisebb teljesítményű tekercsekkel(kevesebb fényerő).na ez volt eddig apa pereggyén és 15000km-ert úgy ment hogy hozzá se kellett nyúlni. szerintem ez megszakítóssal nem valószínű. másik előnye hogy ha kiveszed az aksit télire akkor sincs baj ha esetleg elkap a motorozhatnék, csak rugod és megy. egyetlen hátránya a gyenge fényerő mellett hogy nem valami lopás biztos mert nem lehet gyújtás kapcsolón keresztül leállítani.
ék nem kell bele ha jó a főtengely ez tapasztalatból mondom a pereggyen se volt. mert itt az éknek csak pozicionáló szerepe van hogy ha a gyári motorra teszed fel akkor nem kell gyújtást állítani szinte. amúgy is csak nagyon minimálisat lehet.legalábbis rigánál ez volt a helyzet. és tegnap mikor feldobtam rá a forgórészt már akkor megszorult pedig ép hogy felcsusztattam. utána már csak lehuzóval(1db 8as csavar) jött le.
Hali
Nem kell éket kihagyni belőle. Csak anyival kell az ékpályát arréb fúrni,marni, reszelni amennyit fordul a forgórész az eredeti felszereléshez képest. És már mindjárt kevesebb a gányolás.
lehet hogy nagy mágus vagy a gyujtások terén,de ezt az ék kihagyós dolgot kár volt megemlíteni,mert ha nincs lefixálva a dinamó,hamár babetta gyujtást akar rátenni,könnyen előfordulhat hogy elfordul a dinamó,és akkor heló gyujtás,már is elállítódott,hi el tapasztalatból mondom,nem a levegőbe beszélek,egyszer kihagytam a tz-ből az éket,alíg bírtam hazamenni vele,nem egyszer a pirosnál megfordult a motor járása.Az az ék elég fontos oda,ha már alkotni akar akkor inkább szedessen le a blokkból amennyit kell.
tudom hogy nem az én dolgom eldönteni hogy miért jó\nem jó ez az akku nélküli gyujtás,de azért megkérdem:
babetta gyujtás előnye, nincs akku,viszonylag egyszerű áramkör
hátránya,kopott,idős alkatrészek időből fakadó meghibásodása,elfáradása,gyenge feszültség,gyenge szikra.Volt egy ES 125ös trophym,és azzal is néha szórakozni kellett hogy szikrát tudjak csiholni,amióta megvan az etz,nem kellett a gyujtáshoz nyúlnom.
Semmiféle lebeszélésről nincs szó,csak pusztán nem értem miért kell az mz-re a babetta gyujtás,csak kiváncsi lennék rá,mi a magyarázata,semmi több.
üdv.András
Összesen: 50 oldal
Az itt olvasható hozzászólásokért nem vállalunk felelősséget.
Ha úgy gondolod, hogy egy hozzászólás méltatlan, kérjük olvasd el moderálási alapelveinket.
|
|
|
|