hu
: Főoldal : : Fórumok : : Feliratkozás a levlistára :
2024. április 26. péntek 
Ervin

:: Egy kép ::

:: Címlista belépés ::
email:
pass: 

:: Szavazás ::
Milyen hatással van rád a benzináresés?

Imádkozom, hogy tavaszig kitartson (61)

Már a kád is csurig benzinnel (10)

Eladtam az összes MOL részvényemet (2)

Hosszabb nyári túrákat szervezek (4)

Ez hülyeség, most is 5ezerért tankoltam, mint máskor (33)

Ez egy ilyen év, folyton esik (3)

Ideje kivenni a fojtást! (17)


:: Ajánlott böngésző ::

- Fórumok -
Oldalkocsi, kuli - új hozzászólás

Összesen: 40 oldal
|< 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 következő >|

Powerarc
válasz erre | email2010-12-19 18:41:20
Persze hogy nem egyszerű, mert először meg kell tudni határozni, milyen igénybevételek lehetnek, akár összetettek is. De az sem biztos, hogyha valamit agyonerősítesz, túlméretezel, az jó lesz, mert lehet épp mellette törik el. Érdemes megnézni az adott csónak gyári felfogatóelemeinek szerkezetét, keresztmetszetét, ha annál nem lesz gyengébb, vékonyabb a házilag készült darab, akkor megfelelhet. És persze jobb, ha nem lekváranyagból készül.
sorszám: 1849 (125266)
(előzmény: Árpád, 2010-12-19 18:29:53)

 
 
Árpád
válasz erre | email2010-12-19 18:29:53
Elég nehéz az egész felfogatást úgra számolni. Pedig ha fékezetlen kerék helyett fékezett kerül bele, ezt kell csinálni, mert teljesen mások az erőhatások.Szerintem.Valszeg kissebbek az ébredő erők, de ez csak megérzés, nem tudományos számítás. Hiába gyári a fékezett kerék, hiába gyári talán még a felfogatás is, ha nem egymáshoz lettek méretezve. Ez ilyan mintha az IL18as légcsavarját feltennénk egy Cesnára, mondván mind a jettő gyári, és működik.
Lehet hogy túl sokat okoskodom vagy agódok, de ez még mindig jobb mint elhagyni menet közben egy oldalkocsit.De még annál is jonn, mint ha kanyarban felborulunk, a rendőrség pedig nem is vizsgálja ki az esetet. Tánéz az a kerékre. Nem gyári, papír nincs az átalakításról. A hibás a tulak, méghozzá nem is gondatlanságból.
sorszám: 1848 (125265)
(előzmény: Powerarc, 2010-12-19 17:28:15)

 
 
Powerarc
válasz erre | email2010-12-19 17:30:26
http://www.mz-b.com/sidecar/eswsatz.htm
Itt lehet látni, hogy pl az 562-est milyen mocikhoz lehetett fogatni, illetve van egy univerzális készlete.
sorszám: 1847 (125264)

 
 
Powerarc
válasz erre | email2010-12-19 17:28:15
Ha nem volt rajta hátsó fék, akkor a vizsgaállomást el sem hagyhatta volna. És ezek után tudatosan mások lettek veszélyeztetve az által, hogy felelőtlenül ilyen fékkel közlekedik??? Ez már büntetőjogi felelősségi kategória, mind a vizsgaállomás, mind a gépjárművezető részéről.
Nos, ha más alkatrész kerül bele, legyen az kerék, fék, stb., akkor ahogy az előbb is elhangzott, az már nem nem ahhoz a motorhoz vagy oldalkocsihoz van rendszeresítve, vagyis átalakításnak minősül. Most ennek engedélyezési részétől tekintsünk el. Ha az átalakítás tudatos, az illető nem hasraütésszerűen csinálja, hanem műszaki dolgokban jártas, tán némi számítást is végzett hozzá, egye fene. de ha nem így van, az kókányolás, még a barkácsolástól is messze van.
sorszám: 1846 (125263)
(előzmény: matifu1, 2010-12-19 16:10:07)

 
 
Powerarc
válasz erre | email2010-12-19 17:21:49
Anno így is csináltattam, nemcsak a dob lett felszabályozva, hanem megfelelő illesztési hézaggal a fékpofák is. Szinkronba is vannak rendesen hozva, de az össz hatásossága mégsem az igazi. Igaz ezt csak oldalas használatnál tudom igazolni, valószínű szólóban kicsit jobb a helyzet.
sorszám: 1845 (125262)
(előzmény: matifu1, 2010-12-19 15:55:52)

 
 
Powerarc
válasz erre | email2010-12-19 17:19:57
A rendelet nem azt írja hogy egy adott motorra rendszeresítve, mivel nem egy adott motorhoz van csak egy oldalkocsi csinálva. Illetve a mondat másik fele is csak annyit követel meg a motor részéről, hogy legyen alkalmas az oldalkocsi csatlakoztatására. Ha meg nem alkalmas, azzá tehető. Gondolj bele, hogy egy 562-est is hányféle motorra ráakasztják még most is, ha jól láttam még amcsikban is forgalmazzák, és amennyiféle motor létezik, mindegyiken másképp kell megoldani a csatlakoztatást. Ezért írtam, hogy létezhet még univerzális kit hozzá, amelyet max. minimálisan át kell alakítani, hogy az adott motorhoz jó legyen. Lényeg, hogy az oldalkocsi összes felfogatási pontja használva legyen.
Így van, ha valamihez nem értünk, vagy segítséget kérünk mástól (elméleti) vagy szakemberrel csináltatjuk meg.
sorszám: 1844 (125261)
(előzmény: Árpád, 2010-12-19 15:37:17)

 
 
matifu1
válasz erre | email2010-12-19 16:11:18
Sorry-ezt benéztem-:)
Elnézést!
Köszönöm a helyesbítést!
sorszám: 1843 (125260)
(előzmény: Atilla, 2010-12-19 12:02:38)

 
 
matifu1
válasz erre | email2010-12-19 16:10:07
"Lehet hogy vannak helyek ahol bármiféle kókány járművet le lehet vizsgáztatni, ami egészen addig jó lehet, amíg nem történik baj, mert akkor lehet akár börtönben is csücsülni, rosszabb esetben egy koporsóban."

Az én szememben a magyar műszaki:0 A kamion-vontatót úgy vizsgáztatták le, hogy nem volt hátsó fék, mi meg örültünk, hogy minden rendben van...A pótkocsit meg csak üresen lehet fékpadra vinni, kérdem én: életszerű ez?
Mondtam én hogy kokány? Vadi új MTZ, amiről írtam, és csak annyi a lényeg, hogy vontatóként kb 10X annyi a költség, és extra jogsi kell hozzá, de attól még ugyanaz a gép.
Miért kokány az, ha másik telót és másik kereket teszünk egy motoroba? Főleg, ha jobb, mint az eredeti? Mert a jogszabály azt mondja?
Ezzel az erővel rengeteg gyári gép is kokány, hiszen cserélgetik a dolgokat. Ugyanaz a motor többféle verzióban is kijön. Megfogják a meglevő alkatrészt és kb ugyanúgy, ahogy mi otthon, beleszerelik...
sorszám: 1842 (125259)
(előzmény: Powerarc, 2010-12-19 14:35:27)

 
 
matifu1
válasz erre | email2010-12-19 15:55:52
A tervezésről kb én is ezt írtam, csak kicsit elnagyoltabban, a lényeg, ahogy írod is, a tervezőasztalon elképzelés születik, és a gyakorlatnak kell igazolnia a dolgokat.

A Jawa féken sokat lehet javítani egy szakszerű felszabályzással, amit a dobon és a fékpofákon is el kell végezni, egy ismerősöm állítása szerint az így felújított fék vetekszik az Mz dobfék hatásával.

Ezek a szoci motorok igazából tényleg csak szólóban alkalmasak a mai közlekedési viszonyok mellett.
sorszám: 1841 (125257)
(előzmény: Powerarc, 2010-12-19 14:35:27)

 
 
Árpád
válasz erre | email2010-12-19 15:37:17
Hogyhogy nem számít átalakításnak?!!!!
Nem számít átalakításnak:
f) a gyártómű által rendszeresített oldalkocsinak motorkerékpárra történő felszerelése, amennyiben a motorkerékpár oldalkocsi csatlakoztatására alkalmas;

Vagyis csak a rátervezett oldalkocsi felszerelése gyári elemekkel, az nem számít átalakításnak.

De ami fontos: Nagyon veszélyes, ha egy általunk nem tanult szakmát lebecsülünk.
Valószínüleg van valami értelme hogy a gépészek tanulnak statikát is, mint az építászek.De tanulnak egy csomó mást is. PL általános fizikát.Főleg dinamikát. Meg pár ínyencséget, olyant mint az anyagszerkezettan. Az volt a halálom....
Én csak kevés ilyesmit tanultam, ezért tennék fel 20 kiló vasat a biztonság kedvéért. Villanyos vagyok, mint a rája, nem gépész.:D. Az csak mellékvágány volt, jobb híján. Gyorsan feladtam. :D De az általános műszaki ismereteim arra elegek, hogy tudjam mihez kell szakember.A nem gyári oldalas ilyen.Mint ahogy házat sem terveznék, legalábbis nem költöznék bele ha az én terveim alapján készült. Motorra tervezek csomagtartót(legfeljebb letörik), oldaltámaszt, beletúrok a blokkba, a fékben csak gyári alkatrészt cserélek gyárira, max átalakítás nélkül felhasználható más gyárakból származó cuccot használok.A vázhoz nem nyúlok, a féket nem alakítom át, nem gyári oldalast sem teszek fel. Semmit nem csinálok amit nekem kellene méreteznem és veszélyezteti a biztonságot.
Ha mégis ilyesmire lenne elkerülhetetlenül szükségem, keresnék egy szakembert. Méghozzá olyant aki kellő tapasztalattal és elméleti tudással is rendelkezik. Persze az olyesmi drága mulatság. Ezért ha lehet maradik a gyári cuccoknál.

Az okoskodás a tett halála. De a gondolkozás nélküli tett a a cselekvő halála. (saját bölcsesség)
sorszám: 1840 (125256)
(előzmény: Powerarc, 2010-12-19 14:35:27)

 
 
Powerarc
válasz erre | email2010-12-19 14:35:27
Így igaz, az oldalkocsi felszerelése nem minősül átalakításnak. Kicsit utánanézve a dolgoknak így már azt látom, hogy bármilyen csónakot lehet egy motorra ráakasztani, ha vagy van hozzá gyári vagy univerzális felfogató készlet, vagy házilagos a megoldás de műszakilag megfelelő, ezt a műszaki vizsgán leellenőrzik. A jogszabály lehetővé teszi, hogy az oldalkocsin ne legyen üzemi fék abban az esetben, ha anélkül is teljesíti az előírt fékhatást. Előttetek ismert az a tény, hogy a Jawa dobfékei még tökéletes állapotukban sem biztosítanak eget rengető lassulást, de biztosan a szükséges lassulás megvan. Dehogy egy fékezetlen oldalkocsi esetén meglenne-e, az már erősen kérdéses, hisz a szóló motor max. tömege kb. 350kg lehet, az oldalkocsis fogat meg majd 450kg!!! Szóval én fék nélküli oldalkocsit egyetlen Jawa-ra sem tennék, még a tárcsafékesre sem. A fékezetlen oldalkocsi tömege egy utassal együtt elég nagy ahhoz, hogy egy erőteljes fékezésénél balra próbálja a motort terelni, őszintén szólva a szemközti sávba nem szívesen keverednék át. Még a fékkel ellátott oldalkocsinál is nagyon össze kell hangolni a motor hátsó fékével, hogy szinkronban működjenek. Lehet hogy vannak helyek ahol bármiféle kókány járművet le lehet vizsgáztatni, ami egészen addig jó lehet, amíg nem történik baj, mert akkor lehet akár börtönben is csücsülni, rosszabb esetben egy koporsóban. A tervezés nem egészen úgy működik, hogy hasunkra ütünk aztán összetákolunk valamit, ha valahol nem jó majd finomítjuk és majd lerajzoljuk. Nem. Születik egy elképzelés, milyen jármű is lenne, az egy főtervben a fő méretekkel lefektetésre kerül. Abból aztán fog készülni egy prototípus, de a fő dolgok ugyanúgy tervrajzok alapján, ha valahol valami nem passzol, akkor ott rögtönöznek. A sok teszt, meg próba után lesz majd belőle szériadokumentáció. Az oldalkocsis motor vezetéséről annyit, hogy abszolút kezdő, de másoknak is vigyázniuk kell, mert nem könnyű vezetni. Egy üres, pattogó csónak is elég kényelmetlenné tudja a vezetést tenni, nem is beszélve arról, hogy egy kereszteződésben a jobbra kanyarodáskor hamar fel lehet borulni, bal kanyarban meg hajlamos sodródni az eleje.
És valamelyik irányban el fog húzni, nem lehet úgy beállítani, hogy üresen vagy megpakolva egyenesen menjen. A tartós 80-85 még elfogadhatóan biztonságos, nem érdemes feljebb tornázni, mert a teherautók végett legalább 95 kellene, az már nagyon nem biztonságos. Így sem fogyaszt keveset, pláne még akkor. Az enyémnek van még egy kellemetlen tulajdonsága, 30-40 között iszonyúan beszitál a kormány, még szorító ellenére is, fogni kell rendesen. Hobbiszintre persze elfogadhatóak ezek, de évente mondjuk több ezer km-et levezetni már nem.
Így igaz, az oldalkocsi felszerelése nem minősül átalakításnak. Kicsit utánanézve a dolgoknak így már azt látom, hogy bármilyen csónakot lehet egy motorra ráakasztani, ha vagy van hozzá gyári vagy univerzális felfogató készlet, vagy házilagos a megoldás de műszakilag megfelelő, ezt a műszaki vizsgán leellenőrzik. A jogszabály lehetővé teszi, hogy az oldalkocsin ne legyen üzemi fék abban az esetben, ha anélkül is teljesíti az előírt fékhatást. Előttetek ismert az a tény, hogy a Jawa dobfékei még tökéletes állapotukban sem biztosítanak eget rengető lassulást, de biztosan a szükséges lassulás megvan. Dehogy egy fékezetlen oldalkocsi esetén meglenne-e, az már erősen kérdéses, hisz a szóló motor max. tömege kb. 350kg lehet, az oldalkocsis fogat meg majd 450kg!!! Szóval én fék nélküli oldalkocsit egyetlen Jawa-ra sem tennék, még a tárcsafékesre sem. A fékezetlen oldalkocsi tömege egy utassal együtt elég nagy ahhoz, hogy egy erőteljes fékezésénél balra próbálja a motort terelni, őszintén szólva a szemközti sávba nem szívesen keverednék át. Még a fékkel ellátott oldalkocsinál is nagyon össze kell hangolni a motor hátsó fékével, hogy szinkronban működjenek. Lehet hogy vannak helyek ahol bármiféle kókány járművet le lehet vizsgáztatni, ami egészen addig jó lehet, amíg nem történik baj, mert akkor lehet akár börtönben is csücsülni, rosszabb esetben egy koporsóban. A tervezés nem egészen úgy működik, hogy hasunkra ütünk aztán összetákolunk valamit, ha valahol nem jó majd finomítjuk és majd lerajzoljuk. Nem. Születik egy elképzelés, milyen jármű is lenne, az egy főtervben a fő méretekkel lefektetésre kerül. Abból aztán fog készülni egy prototípus, de a fő dolgok ugyanúgy tervrajzok alapján, ha valahol valami nem passzol, akkor ott rögtönöznek. A sok teszt, meg próba után lesz majd belőle szériadokumentáció. Az oldalkocsis motor vezetéséről annyit, hogy abszolút kezdő, de másoknak is vigyázniuk kell, mert nem könnyű vezetni. Egy üres, pattogó csónak is elég kényelmetlenné tudja a vezetést tenni, nem is beszélve arról, hogy egy kereszteződésben a jobbra kanyarodáskor hamar fel lehet borulni, bal kanyarban meg hajlamos sodródni az eleje.
És valamelyik irányban el fog húzni, nem lehet úgy beállítani, hogy üresen vagy megpakolva egyenesen menjen. A tartós 80-85 még elfogadhatóan biztonságos, nem érdemes feljebb tornázni, mert a teherautók végett legalább 95 kellene, az már nagyon nem biztonságos. Így sem fogyaszt keveset, pláne még akkor. Az enyémnek van még egy kellemetlen tulajdonsága, 30-40 között iszonyúan beszitál a kormány, még szorító ellenére is, fogni kell rendesen. Hobbiszintre persze elfogadhatóak ezek, de évente mondjuk több ezer km-et levezetni már nem.
sorszám: 1839 (125255)

 
 
Atilla
válasz erre | email2010-12-19 12:02:38
"ha jól gondolkozom, akkor az első és hátsó fék olodalkocsis motor esetén ellentétes irányú forgatónyomatékot ébreszt."

Nem jól gondolod, ugyanolyan irányút ébreszt.
Az oldalkocsi féke és a motorkerékpár fékei ébresztenek ellentétes irányút.

Az oldalkocsi egyébként nem ilyen bonyolult, mert nem számít átalakításnak. Elég egyszerű dolog felszerelni egy oldalkocsit és levizsgáztatni vele a motort.
sorszám: 1838 (125254)
(előzmény: matifu1, 2010-12-19 11:38:41)

 
 
matifu1
válasz erre | email2010-12-19 11:38:41
Hali Mindenkinek!
Érdekes ez a téma.
Szerintem:
A vizsgáról: ma Magyarországon szinte mindent le lehet vizsgáztatni, csak megfelelő helyre kell vinni. (pl. egy időben szinte az egész országban csak egy helyen vizsgáztattak piros rendszámra nagy MTZ-t).
Én Mz telóval építem a 634-et, mert az eredetit mindenképp cserélni kell. Mentem oldalas Mz-vel, ha abba jó, akkor a Jawa-ba is jó lesz.
Tervezésről: a valóságban sem papíron készülnek a dolgok, hanem először megépítik, és utána rajzolják le. Persze előtervezés folyik , de a végleges mérnöki tervrajz az összeszerelés után lesz csak meg.
A magyar műszaki-vizsgáztatás az csak jogszabályokról, és pénzbeszedésről szól. Pl . van egy jugo-ból áttelepült barátom, aki még otthon Szerbiában épített egy kabriót, nem kellett hozzá rajz, meg minden hülyeség. Ott kellett hagynia, és a mérnökök teljesen átvizsgálták, annyi kifogásuk volt, hogy nem fogadták el a lángheggesztést, de miután az összes varratot CO-val átheggesztették, megkapta forgalmit.
Az biztos, hogy a Pannónia nem száguldásra való. De, Duna oldalkocsit láttam már nagy négyhengeres jappán' motoron is német rendszámmal, azt is levizsgáztatták, pedig a német TÜV nagyon szigorú. Hasonlóságot látok az oldalkocsi és az utánfutó között, olyan értelemben, hogy ott is csak annyira terhelhető egy vontató jármű, amennyit az biztonságosan elbír, és akkor jól beállított futómű esetén nagy biztonságot érhetünk el. Vegyük figyelembe, hogy több darabból álló jármű(szerelvény)-vel való közlekedés mindig több veszélyt rejt magában, mint, ha csak egy egységből áll. Kérdés, hogy az oldalkocsist tekinthetjük-e egy egységnek, bár talán megfelelő beállítás, és vezetői tapasztalat esetén biztonságosabbnak tekinthető, mint a szóló motor.
Kell-e fék az oldalkocsira? Biztos, hogy jobb, ha van rajta, de csak akkor, ha megfelelő arányban van elosztva a fékerő. Fék nélkül is lehet vele menni, de akkor a terhelést kell úgy elosztani, hogy a súlyelosztás csak igen kis része kerüljön az oldalkocsira, és nagyon fontos, hogy a gépes mindkét féke tökéletesen működjön, és azokat a vezető megfelelő arányban használja, hiszen, ha jól gondolkozom, akkor az első és hátsó fék olodalkocsis motor esetén ellentétes irányú forgatónyomatékot ébreszt.
Szóval szerintem a puding próbája, az evés!
sorszám: 1837 (125253)

 
 
Powerarc
válasz erre | email2010-12-18 23:43:24
Való igaz, régen sok Jawa-ra aggattak Duna csónakot, mert Velorex-hez nem lehetett hozzájutni. De egy sokkal későbbi későbbi 634,638 mást tészta, biztosan más a vázuk, a felfogatási pontjaik is mások, nem hiszem hogy készült engedélyezett felfogatókészlet hozzá. Pl. Lengyelország is EU tag, a járművek forgalomba helyezésére, forgalomban tartására tök más szabályzás nem hiszem hogy lenne, ott sem fognak levizsgáztatni mindenféle tákolmányt. A csónak felfogatása persze megoldható szakszerűen is, úgy hogy soha ne törjön el semmilyen körülmények között sem és ezt nem 20 kiló vassal kell megoldani. Egy ilyet egy gépészmérnök is meg tud csinálni. Viszont a fék már egész más tészta, ott barkácsnak, házi próbálkozásnak nincs helye. Ezek a Jawa-k tartós 80-as tempóra vannak kitalálva, persze tudnak többet is, de az enyémet 90-nél már nem érzem biztonságosnak, hiába ez lenne jó tempó hogy teherkocsik ne nagyon előzgessenek. Olyan beállítás szerintem meg nincs hogy ne húzna félre. Ha üres a csónak balra húz, ha tele akkor jobbra és még azt is megérzi mennyire lejt oldalra az út. Sok variációt kipróbáltam a dőlésre, összetartásra. Azzal sem értek egyet, hogy eltérő méretű legyen a kerék, pláne hogy kisebb, szerintem az tovább fogja növelni az instabilitást. Szóval a sok barkácsolás helyett én a gyári csónak beszerzését javasolom inkább, a Dunát meg el kellene adni. Nem csak a papírozás miatt, hanem a biztonság a fő oka.
sorszám: 1836 (125252)

 
 
ratbike
válasz erre | email2010-12-18 19:51:25
Sziasztok!
Olvasgatom a fórumot,nekem is volt egy oldalas trophy MZ és úgy vizsgáztattam le hogy nem volt be kötve az oldalkocsi fékje.
A hidraulika nem volt rajta amikor vettem,és hirtelen a vizsgára egy rozsdamentes tálból csináltam fék takarót.
Le vizsgázott,és nekem szerencsére nem volt bajom vele.
Nem húzott semerre,mert házilag állítottuk be az oldalkocsi dőlését és sikerült teljesen szarul beállítani,és talán ez volt a szerencsém.
Általában 80 al használtam,volt amikor megpakolva.
Hozzászoktam,és nekem jó volt.
sorszám: 1835 (125251)

 
 
Ze78
válasz erre | email2010-12-17 21:46:33
Tudomásom szerint a duna oldalkocsit, jawahoz és izshez is csatolták anakidején.Az ,hogy milyen sebeségre tervezték kérdéses. A könyvekben " jolbeállított oldalkocsinak 70-80 nál nem szabad oldalra hóznia a fogatot" ébből gondolom ,hogy ezt birni kell neki.+ a P21 mellé is lehettet rakni.
sorszám: 1834 (125250)

 
 
Árpád
válasz erre | email2010-12-17 19:25:47
Van megoldás ami egy szempontot kivéve mindenki vélemyének megfelel. A jawára legyen jawa oldal felszerelve. Egymáshoz méretezték úgy ahogy őket, a műszakin is átmegy, valamennyire még meg is lehet állni vele.
Csak pénzkérdés.
De nem biztos hogy pont a biztonságon kell spórolni.
Egyébként az említett esetben nem csak a fékkel lehet gond, hanem az oldalkocsi rögzítésével is. Én tanultam régen statikát, de mégse mernék házilag kialakítani ilyen rögzítést. Legfeljebb annyi vassal, hogy el se bírná még a jawa sem.
De mindenkinek saját felelősége mit csinál. Ha valami rezgésből, satöbbiből fakodó anyagfáradás miatt elhagyja az utását, az ő felelősége.
Azért egy tanulságos eset a végére: Régebben Fa Nándor tervezett egy katamaránt, mondván eleget hajózott ahhoz hogy ilyet műveljen. Aztán hetente heggesztette a kormányrudat, állandóan szidva a kikötők mestereit hogy nem ismerik a szakmájukat.A dolognak biztos semmi köze nem volt ahhoz hogy a kormányrúd vagy 6 méteres darabon volt megfogatva és álandoan rezgette a hullámzás.
Tudom, én arról vagyok híres hogy mindenre azt mondom, nem szabad megcsinálni. Ez attól van, hogy a tudásom gyenge. Azt már tudom hogy mik a veszélyek, de a megoldáshoz kevés a tudásom. De mindenki gondolja végig, az ő tudása vajon elég e.
sorszám: 1833 (125249)
(előzmény: hzoltaan, 2010-12-17 12:31:33)

 
 
hzoltaan
válasz erre | email2010-12-17 12:31:33
Van egy olyan megrendithetetlen velemenyem, hogy megallni pedig tudni kell. 70-nel jarkalva az oldalassal is szukseg van a fekre. Es biztonsagosabban erzem magam, ha van egy beallitott fekezett kerekem az oldalkocsin. Igy is halovany a fekhatas.
sorszám: 1832 (125246)

 
 
sanko
válasz erre | email2010-12-17 11:06:11
Sziasztok! Én gyári Jawa fogattal
gurultam ,amin gyári volt a fék is ,csak egy párszor kellett vészfékeznem,de ha akkor nincs fék a velorexen most szerintem nem irok ide!Ellenben szerintem a dunára azért nem került fék mert nem arra méretezték ,hogy 3 fő és 80-90 km/óra!Gyerekek ment már itt vki oldalas Pannóniával 3 fővel 90 km/h-val?Már irtam korábban is,rövid időn belül meghalna a Pannónia ilyen túlzott elvárások,ilyen észvesztő hajsza mellett!Szólóban sem szereti hosszú ideig ezt a sebességet plussz még az oldalas súlya...na mindegy Én biztos nem tépném a gázt a restaurált motoromnak ha fékes lenne ha nem.
üdv Sanko voltam
sorszám: 1831 (125245)

 
 
hzoltaan
válasz erre | email2010-12-17 10:18:14
Hat, megprobalom igy is. Mindenkepp fekezetten szeretnem mar csak az elso dobfek miatt is. Ne feledjetek, nem magyarorszagon lesz vizsgaztatva, hanem lengyelorszagban. Itt a Duna oldalkocsi kvazi ismeretlen, es a szabalyok gepjarmuvekkel kapcsolatban sokkal rugalmasabbak. Nem annyira, mint Angliaban, de oldalkocsi tekinteteben akkor sem rosszak. Angolhonban egy furdokadbol is csinalhatsz oldalkocsit, persze, alaposan atnezik az eves muszaki vizsgan, es ha barmi gebasz van vele, van ra 10 napod hogy ujravizgastazd ingyen. Egyszer egy alul megrozsdasodott lengovilla miatt mehettem vissza 10 napon belul. Az eletben nem neztem be a motor ala a lengovillat ellenorizni. :) Magyarorszagon a vizsgaztato meg 3 meterrol ranezett a vasra, attoltak a fekpadon meg felkapcsoltam a lampakat.
sorszám: 1830 (125244)
(előzmény: Matya, 2010-12-17 05:51:06)

 
 
Matya
válasz erre | email2010-12-17 05:51:06
Nem változtat a lényegen...Ha nincs rajta eredetileg fék, akkor akármit teszel fel rá, az házi kókánynak minősül vizsga szempontjából...
De mindenkinek szíve-joga :)
sorszám: 1829 (125243)
(előzmény: Ze78, 2010-12-16 19:16:33)

 
 
Ze78
válasz erre | email2010-12-16 19:16:33
Veszélyes pálya az biztos, de gyári mz fékről beszléünk,nem pedig saját gyártásról! A Duna oldalkocs fékezetlen, mint az ural. De ezeket kb 50-60 Km/h utazó sebességre tervezték. A 638 as JAWA élég szépen viszi a fogatot. 80-9o nél fékezetlen oldalkocsival vészfékezést végrehajtani nagyon kemény. Nem tudom mi a jó megoldás, próbáltam fékel és fék nélkül is,de 80-90 nél fék nélkül megfogni egy 3 személlyel menő fogatot nagy feladat.
sorszám: 1828 (125242)
(előzmény: Árpád, 2010-12-16 18:55:30)

 
 
Árpád
válasz erre | email2010-12-16 18:55:30
Kellene fék, de gyári. A házilag gyártott vagy sikerül, vagy nem. Ha valami véletlen hiba folytán hirtelen bekap a fék, kiszámíthatod az eredményt. Az is szinte biztos bukás ha fékezés közben hirtelen szűnik meg a fékhatás az oldalkocsin. Tuti túl kompenzálod a rántást. Hogy szünhet meg hirteken a fékhatás? Valamit elméretezel és eltörik pédául a fékfedelet rögzítő vas.
Vagy rosszul vezeted a bowdwdent és megszorul fékezés közben és szabályozhatatlanná válik a fékhatás.
Ha nincs fék az oldalason, kiszámítható a viselkedése a járműnek. Keményen ellent kell tartani, de egyenesben tartható, nincs hirtelebn változás. Nem öröm, de használható.
A másik az, hogy valóban le kell szedned az egészet ha átalakítod, amikor vizsgára viszed. Így se lennél biztonságban, mert növekvő számban végez a rendőrság az utakon műszaki vizsgát motoron is.Ha belefutsz egy hozzáértő rendőrbe, ugrik a forgalmi, de még jól meg is büntetnek. Valszeg kapsz pár büntető pontot is azért, mert üzemképtelen járművel közlekedtél.
Szóval mind jogi, mind technikai szempontból gondold át még egyszer a dolgot.
sorszám: 1827 (125241)
(előzmény: Ze78, 2010-12-16 18:31:40)

 
 
Ze78
válasz erre | email2010-12-16 18:31:40
Oldalkocsira kell a FÉK! Nélküle eltolja a motort az oldalkocsi.
Fontos, hogy egy kicsit gyengébre kell álítani mint a hátsó féket, mert könyebben meg tud csúszni a kerék.
sorszám: 1826 (125240)
(előzmény: Árpád, 2010-12-16 08:58:17)

 
 
Árpád
válasz erre | email2010-12-16 08:58:17
Ennél kevesebbért is eltanácsolnák.Még a tárcsás jawa telót sem fogadják el a 634re. Pedig az legalább azonos gyár által gyártott dolgok összenövesztése.

Amúgy ezt a fékezetté tett oldalast óvatossan csinálnám a papíroktól függetlenül is. A fékrendszerhez hozzápiszkálni elég merész dolog. Jelen esetben ha elszúrod egy picit, fel fog borulni a jószág. Ha hirtelen és jobban fog a kelleténél az oldalkocsi féke.Ha pedig egyenetlenül fog, ami előfordulhat, kígyózva fog megállni. Szerintem.
sorszám: 1825 (125239)
(előzmény: Matya, 2010-12-16 05:45:01)

 
 
Matya
válasz erre | email2010-12-16 05:45:01
Na akkor már csak a műszakiztatást kell megoldanod, mert egy ilyen kis magánakció után érdekesen fognak nézni a motorra...
Érdekes módon ott meg az előírások betartásához ragaszkodnak....
sorszám: 1824 (125238)
(előzmény: hzoltaan, 2010-12-15 15:08:24)

 
 
hzoltaan
válasz erre | email2010-12-15 15:08:24
Ertem.
felfurattam egy MZ fektarto tarcsat es 20-as csapagyakat teszek bele. Ragaszkodom a fekezett oldalkocsihoz, mert a Jawa az nem bir megallni sajat sulya alatt sem.
sorszám: 1823 (125236)

 
 
Ze78
válasz erre | email2010-12-14 21:22:09
A 20mm nek szerintem örülni kell, a velorex legyengébb részének a tengelyt tartom.
sorszám: 1822 (125235)
(előzmény: hzoltaan, 2010-12-14 11:55:48)

 
 
Fejes Attila
válasz erre | email2010-12-14 19:29:37
Szia, szerintem a dunákon nem volt fék.A kerék csapágyazása és rögzitésük eltérő.
sorszám: 1821 (125234)
(előzmény: hzoltaan, 2010-12-14 11:55:48)

 
 
hzoltaan
válasz erre | email2010-12-14 11:55:48
akkor az oldalkocsira egy tejesen mas kerek megy ra, mas fekkel, mint a Pannonia tobbi kereke?
sorszám: 1820 (125229)

 
 
Fejes Attila
válasz erre | email2010-12-10 18:32:47
Szia,20mm-es a tengely.
sorszám: 1819 (125201)
(előzmény: hzoltaan, 2010-12-10 12:15:28)

 
 
hzoltaan
válasz erre | email2010-12-10 12:15:28
Emberek? A Duna oldalkocsinak gyarilag van 20mm-es tengelye, vagy valami hazi berhelmennyel van dolgom?
Egy Jawa kereket akartam ratenni, de elakadok annal a pontnal, hogy hogyan huzom fel a feket. (a tobbi meg csak ok csapagycserevel...) Pannonia kerek 20mm-es tengellyel van?
sorszám: 1818 (125194)

 
 
Fejes Attila
válasz erre | email2010-12-07 18:50:00
Szia, a VATERA n is találsz.
sorszám: 1817 (125144)
(előzmény: hzoltaan, 2010-12-07 10:36:39)

 
 
lukacspal99
válasz erre | email2010-12-07 17:59:59
PANONIA MGTSZ Fóti Gyula ő árul a DUNA oldalkocsihoz kötőelemeket
sorszám: 1816 (125143)
(előzmény: hzoltaan, 2010-12-07 10:36:39)

 
 
sanko
válasz erre | email2010-12-07 16:04:31
Helo HZ!Én a Jawa fogat épitésekor szaladtam bele ebbe a problémába,mivel külön nem tudtam venni ezért egy ismerőstől kölcsönkértem elvittem egy esztergályosmühelybe és két nap alatt kész volt ez kb öt éve lehetett és került 5 e huf-ba ... de a problémát megoldottuk.szerintem ez neked is járható út.Sok sikert
üdv Sanko voltam
sorszám: 1815 (125142)
(előzmény: hzoltaan, 2010-12-07 10:36:39)

 
 
hzoltaan
válasz erre | email2010-12-07 10:36:39
Ok, ertem. ;)
Segitseg kell. Hogyan tudom potolni a Duna oldalkocsi felfogatasahoz kellendo gombot? Arra gondoltam, hogy valami auto gombcsukloban fellelhetek ilyet. Tapasztalatok, otletek?
esetleg van valakinek elado?
sorszám: 1814 (125141)
(előzmény: sanko, 2010-12-01 00:56:26)

 
 
Szabbensz
válasz erre | email2010-12-04 16:02:04
Szewasztok!

Keresnék 16" -os Jawa felnit Velorex oldalkocsiba. Akinek véletlenül volna eladó, írjon egy e-mailt (szabbensz@citromail.hu)! Árban megegyezünk!
Köszönöm!
sorszám: 1813 (125133)

 
 
Atilla
válasz erre | email2010-12-01 12:45:15
Az oldalkocsissal 60-70-el a tavaszi szellőben, lágyan kanyargó kihalt úton, közben gyönyörködni a tájban!
Az az igazi!

Most nagyon motorozhatnékom lett... :-(
sorszám: 1812 (125066)
(előzmény: sanko, 2010-12-01 00:56:26)

 
 
sanko
válasz erre | email2010-12-01 00:56:26
A kilencvenes tempónál nem nyomnak le a polákok...megállnak majd segiteni neked hidd el ,letekertem pár ezret kulival is és oldalkocsival is.Az oldalkocsival én mindig 60-70-el szerettem menni,sik vidéken,gyönyörű hangja volt,lazán lehetett kormányozni(persze ehhez kell egy tuti oldalas beállitás)ki nem szarja le ,hogy hátul mit gondolnak...persze ha szereted és érted a blokkfelujitást is huzzad tesó,megy az 100-at is...egy ideig
üdv sanko voltam
sorszám: 1811 (125061)
(előzmény: hzoltaan, 2010-11-30 09:41:13)

 
 
hzoltaan
válasz erre | email2010-11-30 09:43:46
Meg egy kerdes. hol van a Jawan oldalkocsi felfogatasi pont? A Duna oldalas also-hatso karja mehetne a hatso labtarto helyere, de kicsit gyengellem azt a vaznyulvanyt. ha nem gyari pont, akkor egy karosszeriassal begesztetek egy vastag lemezt fole, de ha gyari pont, akkor jonak kell lennie...
sorszám: 1810 (125052)

 
 
hzoltaan
válasz erre | email2010-11-30 09:41:13
Ok. a 90-et azert gondoltam, hogy ne nyomjanak le a lengyelek az utrol. elkepesztoen aggresszivan es bunkon vezetnek... De az utak valoban szarok, nem emlitve, hogy egyetelen 200km-es autopalya van, a tobbi az "gyorforgalni" ahol 110-es korlatozas van meg nehol lampas keresztezodes. :D Rosszabb, mint otthon. Sokkal.
sorszám: 1809 (125051)
(előzmény: Atilla, 2010-11-30 09:27:16)

 
 
Atilla
válasz erre | email2010-11-30 09:27:16
90 félgázon két személlyel?
Szép álmok...
A 90 oldalkocsival amúgy is sok, vagy inkább sokk! :-)
Én egyébként imádom Lengyelországot, mát többször voltam ott. Legutóbb 2009 nyarán. Ha azóta nem történt valami csoda, az utak pont olyan szarok, mint nálunk.
Nekem MZ mellett van oldalkocsi, de nem hiszem, hogy nagy eltérés lehet.
Jó aszfalton lehet élvezetesen 90-et menni, de ha hullámos, kátyús, nyomvályús, akkor halál! Össze vissza kóvályog, billeg, pattog. Nem beszélve a rossz minőségű és kanyargós utakról, ott 10 perc után úgy érzed mint aki lefutotta a maratont. :-D
Szerintem ha fönn lesz az oldalkocsi rájössz te is mekkora sebesség egy ilyennel az a 90 km/h!
sorszám: 1808 (125049)
(előzmény: hzoltaan, 2010-11-29 15:57:14)

 
 
hzoltaan
válasz erre | email2010-11-30 09:26:14
Ertem. akkor majd meglatom. :)
Kerdes: A Duna oldalast a ket also rogzitesi ponton olyan golyokkal kell feltenni. (A golyo, mint egy vonohorog fent vana vazon es erre szorul ra egy pofa az oldalkocsi vazarol.) Szoval... egy hianyzik. Van valakinek? :D
sorszám: 1807 (125048)

 
 
Ze78
válasz erre | email2010-11-29 19:59:22
Kipróbálod, és kiderül érezni fogod, hogy viselkedik. A 90-es tempó kicsit sokalom a 80 a reálisabb.
sorszám: 1806 (125041)
(előzmény: hzoltaan, 2010-11-29 15:57:14)

 
 
hzoltaan
válasz erre | email2010-11-29 15:57:14
Tervezek betenni egy 15 collos kereket hatulra. Ez eddig nagyon szep, de csak 41-es lanckerek van rajta. Ha nem akarom osszefuzetni a Jawa aggyal, akkor meg kell oldanom ezzel az attetellel. Hogy lassatok: A 15-os kerek 41/14-es lanckerkkel kb ugyanugy fog viselkedni (attetel-sebesseg szempontjabol) mint az eredeti Jawa kerek egy 16-os elso lanckerekkel. Ezert kerdezem a 16-ost. Ha nem karositja a motort, akkor egyenlore igy hagyom. Ha igen, akkor valamit tennem kell. Szoval sok lesz neki, vagy nem? (Ha nem megy fel dombokon, de mondjuk 90-et tud tartani felgazon, kettonkkel, akkor nem banom. Lengyelorszag eleg lapos. ;) )
sorszám: 1805 (125035)
(előzmény: Ze78, 2010-11-24 17:09:10)

 
 
hzoltaan
válasz erre | email2010-11-29 15:52:10
Megjott az oldalkocsi. Duna. :D
a kerdesem az, hogy mekkora kereket tegyek ra. Az eredeti kerek le van festve feketere es kromot szeretnek.
Itt jon az, hogy lehet valogatni. a Jawaban hatul egy 15 collos szeles kerek lesz. Kb ugyanakkora kereknek illik lennie az oldalkocsiban is?
Mi valtozik a kezelhetosegben ha kissebb/nagyobb kerek kerul ra?
sorszám: 1804 (125034)
(előzmény: Ze78, 2010-11-24 17:09:10)

 
 
Ze78
válasz erre | email2010-11-24 17:09:10
Kuplung jó ,nekem legalább is. A 15 lánckerék a gyári,ha dombokon motorozol akkor jobb a 14 es. Az oldalkocsizás nem a sebbességről szól,de erre hamar rájösz majd, ezért a 16 ost nem javaslom.
sorszám: 1803 (124997)
(előzmény: hzoltaan, 2010-11-24 11:38:28)

 
 
hzoltaan
válasz erre | email2010-11-24 11:38:28
Oke, megvettem az oldalkocsit. :D
Szerenek par dolgora megerositest kerni: A 350 TS kupplungjat le kell cserelnem a 634-esere, ugye? (az erosebb) Melyik elso lanckereket tegyem fel? 14-15-16? Koszonom!
sorszám: 1802 (124991)

 
 
hzoltaan
válasz erre | email2010-11-23 10:45:11
elvileg barmilyen csovazra felteheto. A kepek alapjan mar univerzalis rogzitok vannak rajta, csak a bilincsek hianyoznak. erdekes egyebkent, hogy ilyen univerzalis oldalkocsi rogzites-szettet csak az alibaba.com-on talaltam egy cegtol. :/ Se ebay, se semmi. :D Szernecsere a Jawanak bolcsovaza van, igy fel lehet ra tenni. Ugy tunik.
sorszám: 1801 (124986)

 
 
Ze78
válasz erre | email2010-11-22 18:44:10
250 Jawan már láttam duna oldalkocsit.Sulyban egyező a velorex-szel.Kérdés, hogy lehet felszerelni?
Rögzítési pontok miegymás.
sorszám: 1800 (124985)
(elözmény: hzoltaan, 2010-11-22 13:45:14)

 
  Összesen: 40 oldal
|< 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 következő >|

Az itt olvasható hozzászólásokért nem vállalunk felelősséget.
Ha úgy gondolod, hogy egy hozzászólás méltatlan, kérjük olvasd el moderálási alapelveinket.
:: Fórumok ::
MZ (49031)
Motoros túra (17976)
Jawa (27120)
Motorszervíz (2867)
Simson (3406)
Izs (611)
police (1763)
Pannónia (6541)
Dnepr (125)
Ural (61)
Átépítés (910)
Csepel (1960)
Junak (318)

:: Keresés ::




www.motoros.hu